Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Z deníku teatropunkera (No. 10)

  V deníkovém zápisku s prvním ideálně kulatým číslem nehodlám být nikterak negativní. Ba právě naopak. Tento decentně jubilejní vzkaz budiž spontánní výzvou k bujarosti.

  Logo 9. Pražského Majálesu 2013

  Zima konečně odtáhla do Babovřesk a uvolnila místo Slunci. Je tedy na čase na chvíli opustit zatuchlé pelechy a omšelá přítmí divadelních sálů a vyrazit do plenéru. A jak jinak než v maskách! Vplujte do pražských ulic za účelem rázného rozmetání nežádoucích reminiscencí na někdejší prvomájové slety rudého ďábelstva a odevzdejte se do náručí svátkům, jež mají mnohem hlubší kořeny. Ano, přelom dubna a května skýtá vskutku jedinečnou možnost zajuchati si v rytmu pálení čarodějnic i odvěké studentské radosti Majáles. Co na tom,  že školním škamnům jste již odrostli a pohanské rituály s čestnou výjimkou velikonoční nakládačky a občasných voo-doo píchaček do převážně šéfovských panen zpravidla neprovozujete. Účast v pestře maskovaném karnevalovém průvodu (Ku-Klux-Klan, Nazis a jim podobné trotly samozřejmě nebrat) je totiž v podstatě elixírem pozitivní energie. Obzvláště, pokud má dobrý cíl. A tím rozhodně ledva rozkvetlá pražská Stromovka je. Po ozdravné a vyčerpávající transmetropolitní túře vás navíc čeká komplexní nášup kulturních pochutin, který snad částečně zaplaší teskné volání ega po letos ve festivalové nadílce absentujících Mezi plotech. Ve Stromovce nás sice čeká program především hudební, právě proto však apeluji na vaši karnevalovou kreativitu. Smyjte si své obličeje všední a nasaďte mundůry bláznovství. V teatropunkerově následné reportáži si jistě nejpovedenější majálesové (ne)tvory představíme. A vystoupení kterých skvader by si festivalový mlsal rozhodně ujít nechat neměl! Opomenu protentokrát všude omílané tradiční jistoty a pokusím se nabídnout poněkud  odlišné menu:

  Teatropunkerovy majálesní tipy:

  1. Fast Food Orchestra: Nikoli teplý pes, ani bageta za zenitem, ale pekelně energičtí ragga gangsteři zcela jistě zajistí výborné majálesové entrée!
  2. Pipes an Pints: Punk a dudy, zbývá něco dodat? Ano, žánrový Anděl 2012 v kategorii Punk & Hard Core. Pro fanoušky Pogues, Flogging Molly a dalších folk-punkoidních dupáren naprostá nezbytnost.
  3. WWW + Prago Union: Duovynikajících kapel coby nekompromisní protipól přiblého mistního hip-hop mainstreamu. Pro duše něžnější lze do trojkombinace doplnit i Majkem Spiritem
  4. Vagyny di Praga: Aneb hudební sekce divadla Ztracená existence jako ideální terč k vybití posledních festivalových sil.
  5. Kryštof: Sice jsem sliboval, že od headlinerů se budu držeti dál, ostravskou pop-rockovou úderku však opomenout nemohu. Čerstvé album Inzerát se totiž nadmíru povedlo a jeho živelná koncertní prezentace bude jistě ideální rozkvetlou třešní letošního Majálesu. Navíc Richardem Krajčem, čerstvým držitelem Thálie v akci. Tak snad nás nečeká deštivý den.

  P. S. Poslední věcí, kterou musím před Majálesem vyřešit, je můj vlastní kostým. Zatím váhám mezi tradičním divákem Divadla na Vinohradech, Alenou Hanákovou a farářem Šoustalem. Poradíte mi?

  Sraz v pravé poledne dne 30. 4. léta Páně 2013 na náměstí Republiky. Na Majálesu nashle!

  ///

  Program pražského Majálesu najdete zde:  9. Pražský Majáles 2013

   


  Komentáře k článku: Z deníku teatropunkera (No. 10)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,