Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Wagnerovská epopej v ČRo

     Dnes, v neděli 14. dubna ve 21 hodin, zahajuje stanice Český rozhlas Vltava největší z několika cyklů pořadů věnovaných letošnímu 200. výročí narození Richarda Wagnera. Nechá v něm postupně nahlédnout do všech jeho 13 oper – od prvotiny Víly přes oblíbené romantické příběhy až po Prsten Nibelungův a Parsifala.

    Raichard Wagner a milánská La Scala. která 7. 12. 2012 uvedla k letošnímu výročí premiéru jeho Lohengrina. Repro La Scala

    Šestidílný projekt nazvaný Wagnerovská epopej je součástí programové řady CD Laser, kterou stanice Vltava bude vysílat vždy v neděli od 21 do 23 hodin. Náplní cyklu jsou komentované ucelené ukázky a delší scény ze světových nahrávek, na nichž se podíleli přední wagnerovští pěvci minulých desetiletí a neméně slavní mistři taktovky.

    Nový cyklus postupně přinese významné a charakteristické úseky z Wagnerových oper, díky kterým budou moci posluchači, podle autora pořadů Bohuslava Vítka, sledovat vývoj skladatelovy hudební řeči, jež přinesla už tolik nadšení i diskusí. Právě proto je rozhlasová nabídka všech jeho oper, navíc v nejrůznějších špičkových provedeních, zcela výjimečnou záležitostí.

    Wagner patří k nejvýznamnějším operním skladatelům všech dob a návštěva představení některé jeho opery bývá pro diváka velkou událostí, a to nejen u nás, kde wagnerovská tradice není tak silná a kde bývá uváděn ojediněle, ale i v cizině. Pro svou interpretační a myšlenkovou náročnost i pro svou délku, přesahující většinou čtyři i pět hodin trvání, jsou tyto operní inscenace v repertoáru divadel vždy zcela mimořádnými položkami. A se stejnou zvýšenou pozorností sleduje publikum i nahrávky jeho oper.

    Richard Wagner (1813-1883)

    Velkolepá operní hudba Richarda Wagnera, mohutně symfonická a sugestivní, plná nekonečných melodií, mystiky a velkých emocí, mnohé přitahuje a dokonce fascinuje. Stal se kultovním skladatelem, ostatně pro vytvoření kultu kolem své osoby tento velikášský a exaltovaný umělec udělal mnohé už za života. Rozdělil ve své době hudebníky a posluchače na dva tábory – a dodnes je do určité míry rozděluje, říká vedoucí redakce vážné hudby Petr Veber a připomíná, že Wagnerův festival v Bayreuthu má jedinečnou auru výlučnosti jako žádný jiný na světě.

    Úvodní večer vltavského cyklu Wagnerovská epopej přinese scény ze tří málokdy slýchaných Wagnerových děl – z jeho prvotiny Víly a z oper Zákaz lásky a Rienzi. Následovat budou postupně Bludný Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin, Mistři pěvci norimberští a Tristan a Isolda a pak i Prsten Nibelungův. Každou z jeho částí (jde o opery Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů) bude zastupovat vždy jiná kompletní nahrávka této tetralogie. Celý cyklus pořadů uzavře potom v červnu Parsifal.

    Při příležitosti 200 let od narození Richarda Wagnera (22. 5. 1813) vysílá letos Český rozhlas Vltava také několik přímých přenosů nebo záznamů divadelních představení. 

     

    Richard Wagner. Repro archiv

    ///

    Rozpis jednotlivých večerů cyklu Wagnerovská epopej:

    14.4.

    Víly / Zákaz lásky / Rienzi

    21.4.

    Bludný Holanďan / Tannhäuser

    28.4.

    Lohengrin / Zlato Rýna

    5.5.

    Valkýra / Tristan a Isolda

    26.5.

    Mistři pěvci norimberští / Siegfried

     9. 6.

    Soumrak bohů / Parsifal

    ///

    Lenka Pitronová, specialistka marketingu, e-mail: lenka.pitronova@rozhlas.cz

    • Autor:
    • Publikováno: 14. dubna 2013

    Komentáře k článku: Wagnerovská epopej v ČRo

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *    Obsah,