Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Wagnerovská epopej v ČRo

   Dnes, v neděli 14. dubna ve 21 hodin, zahajuje stanice Český rozhlas Vltava největší z několika cyklů pořadů věnovaných letošnímu 200. výročí narození Richarda Wagnera. Nechá v něm postupně nahlédnout do všech jeho 13 oper – od prvotiny Víly přes oblíbené romantické příběhy až po Prsten Nibelungův a Parsifala.

  Raichard Wagner a milánská La Scala. která 7. 12. 2012 uvedla k letošnímu výročí premiéru jeho Lohengrina. Repro La Scala

  Šestidílný projekt nazvaný Wagnerovská epopej je součástí programové řady CD Laser, kterou stanice Vltava bude vysílat vždy v neděli od 21 do 23 hodin. Náplní cyklu jsou komentované ucelené ukázky a delší scény ze světových nahrávek, na nichž se podíleli přední wagnerovští pěvci minulých desetiletí a neméně slavní mistři taktovky.

  Nový cyklus postupně přinese významné a charakteristické úseky z Wagnerových oper, díky kterým budou moci posluchači, podle autora pořadů Bohuslava Vítka, sledovat vývoj skladatelovy hudební řeči, jež přinesla už tolik nadšení i diskusí. Právě proto je rozhlasová nabídka všech jeho oper, navíc v nejrůznějších špičkových provedeních, zcela výjimečnou záležitostí.

  Wagner patří k nejvýznamnějším operním skladatelům všech dob a návštěva představení některé jeho opery bývá pro diváka velkou událostí, a to nejen u nás, kde wagnerovská tradice není tak silná a kde bývá uváděn ojediněle, ale i v cizině. Pro svou interpretační a myšlenkovou náročnost i pro svou délku, přesahující většinou čtyři i pět hodin trvání, jsou tyto operní inscenace v repertoáru divadel vždy zcela mimořádnými položkami. A se stejnou zvýšenou pozorností sleduje publikum i nahrávky jeho oper.

  Richard Wagner (1813-1883)

  Velkolepá operní hudba Richarda Wagnera, mohutně symfonická a sugestivní, plná nekonečných melodií, mystiky a velkých emocí, mnohé přitahuje a dokonce fascinuje. Stal se kultovním skladatelem, ostatně pro vytvoření kultu kolem své osoby tento velikášský a exaltovaný umělec udělal mnohé už za života. Rozdělil ve své době hudebníky a posluchače na dva tábory – a dodnes je do určité míry rozděluje, říká vedoucí redakce vážné hudby Petr Veber a připomíná, že Wagnerův festival v Bayreuthu má jedinečnou auru výlučnosti jako žádný jiný na světě.

  Úvodní večer vltavského cyklu Wagnerovská epopej přinese scény ze tří málokdy slýchaných Wagnerových děl – z jeho prvotiny Víly a z oper Zákaz lásky a Rienzi. Následovat budou postupně Bludný Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin, Mistři pěvci norimberští a Tristan a Isolda a pak i Prsten Nibelungův. Každou z jeho částí (jde o opery Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů) bude zastupovat vždy jiná kompletní nahrávka této tetralogie. Celý cyklus pořadů uzavře potom v červnu Parsifal.

  Při příležitosti 200 let od narození Richarda Wagnera (22. 5. 1813) vysílá letos Český rozhlas Vltava také několik přímých přenosů nebo záznamů divadelních představení. 

   

  Richard Wagner. Repro archiv

  ///

  Rozpis jednotlivých večerů cyklu Wagnerovská epopej:

  14.4.

  Víly / Zákaz lásky / Rienzi

  21.4.

  Bludný Holanďan / Tannhäuser

  28.4.

  Lohengrin / Zlato Rýna

  5.5.

  Valkýra / Tristan a Isolda

  26.5.

  Mistři pěvci norimberští / Siegfried

   9. 6.

  Soumrak bohů / Parsifal

  ///

  Lenka Pitronová, specialistka marketingu, e-mail: [email protected]

  • Autor:
  • Publikováno: 14. dubna 2013

  Komentáře k článku: Wagnerovská epopej v ČRo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,