Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Vztahy

  Pozoruju různý vztahy už padesát let. Ty horoucí dost často brzy vyhasnou nebo se promění ve štvanici. Vzájemnou. Není to samozřejmě pravidlo.

  S hrůzou jsme se ženou sledovali dvojice, kde pusinky padaly na každým kroku. Většinou jsme se nemýlili.

  Románky, kde hned v počátcích padala i ostrá slova, byly odolnější. Čím to je? Že by ty nažhavený dvojice hrály divadýlko a ty chladnější měly víc rozumu? Nebo je tu nějaká střední cesta? To zní pitomě, zbaběle, smrdí to prachsprostým kalkulem…

  Jak by asi dopadl Romeo s Julií, kdyby… jim neházeli jen klacky pod nohy. Zadal bych to profíkům, a třeba i chladným kriminalistům. Byla by to úloha podobná dopisování románů, který v nejlepším skončily.

  Víme ale, jak pokračování dopadnou. Dvojka už nebývá tak dobrá. Je to často vynucený, prázdná sláma, chcíplá kobyla…

  Takže zbývá jen koukat kolem, nehledat zázraky a hlavně: neradit. Svoje zkušenosti o lidským chování si nechte pro sebe, aby vám nevyhasla ta vaše žárovka, abyste nepřehlídli maják, který jste kdysi na úskalích rozsvítili.

  Pokud jste objevili, jak dobře pěstovat třeba zelí – pošlete to dál. Do hrobu si taková poznání neberte. Chování z živočišný či rostlinný, nebo snad i kamenný říše nepřenášejte lehkovážně na lidský druh. Konrad Lorenz začal u rybiček, pak si úspěšně popovídal s kanadskou husou a na konci knihy se trochu a opatrně dotknul i lidskýho chování. Nahá opice má podle D. Morrise ostřejší rysy oproti člověku, když jej zoolog zkoumá jako zvíře, který mu zrovna přivlekli do laboratoře. A tak bychom se dostali někam doprostřed: mezi Adama stvořeného a náš vývoj plný kotrmelců, domněnek a záhad.

  Dcera Nikola v Kanadě léta pomáhá alkoholikům a narkomanům. Při návštěvě Prahy mně o tom vypráví. Dlouho to nevydržím a prchnu do hospody. Napravování je šichta a starýho psa novejm trikům…

  Většina kriminálníků se už ve vazbě připravuje na další „rány“. Pokud se jim to pokusíte rozmlouvat, nebo jim dokonce radit, jak by se to dalo ušít jinak, dost riskujete. Pravda, můžete se od protřelejších i poučit.

  Často nevyslovený přání bývá oboustranná touha, aby ten druhej už konečně natáh brka. Kolik věcí by se rozuzlilo, ne-li vyřešilo.

  A jaký to bejvaly hrdličky. Radost pohledět.

  Ve stáří přibývá nenávisti, nevraživosti, ale i lásky. Čeho je víc, se přesně neví.

  A to je dobře.


  Komentáře k článku: Vztahy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,