Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Vztah herce a souboru v českém divadle

  Činohra Národního divadla spustila v říjnu další sérii ND Talks, streamovaných diskuzí z foyer Nové scény, jež v letošní sezoně uvádí jako jeden provázaný cyklus s podtitulem „Inventura“. Jejich cílem je, jak už sám podnázev napovídá, ohlédnout se za tím, jaké plány se uměleckému vedení Činohry podařilo naplnit, ale také prozkoumat, jaká je obecně situace v českém divadle, s jakými se potýká problémy nejen uměleckými, ale i existenčními, ekonomickými a provozními. V pondělí 25. října již proběhla první z debat, jejímž hostem byl umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar a šéfdramaturgyně Marta Ljubková. Záznam diskuze je možné vidět zde

  Marta Ljubková. Foto: archiv ND

  Dalším tématem k inventuře je vztah herce a souboru v českém divadelním prostředí. Kam paměť sahá, bylo divadlo spjato s hereckým souborem, v jehož rámci diváci obdivovali jednotlivé herce a herečky a při představě divadelní budovy jim na mysli vytanuly právě jejich tváře. Současně se na české divadelní scéně vždy pohybovala umělecká uskupení či jednotlivci, kteří do souborů spjatých s divadelními budovami nepatřili, a přesto dosáhli značného významu a úspěchu. Vázanost herce a herečky na divadelní soubor přestává být samozřejmostí a stává se alternativou k životu na volné noze, tedy hostování v divadlech, nebo podílení se na nezávislých divadelních projektech.

  Daniel Špinar. Foto: Český rozhlas

  Do jaké míry je pro herce či herečku angažmá bezpečím a do jaké míry omezením? Je divadelní soubor místem pro rozvoj herectví a současného divadla vůbec? Jak se může divadlo obejít bez souboru a jaké alternativy spolupráce divadel s herci a herečkami se nabízejí? Ovlivnila poptávku po angažmá pandemická situace?

  Debatou bude opět provázet Josefina Formanová a jejími hosty budou ředitel Divadla Minor Zdenek Pecháček, herečka Ivana Uhlířová a herec David Prachař.

  Nosorožec – David Prachař

  David Prachař v roli Bérengera v inscenaci Nosorožec. Foto: Martin Kámen

  ND Talks se můžete zúčastnit buď osobně v horním foyer Nové scény (za dodržení všech aktuálně platných nařízení vlády), anebo online zde. Zde můžete také nahlédnout do textových příloh, které pro vás k tématu Herec a soubor dramaturgie Činohry ND připravila.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Vztah herce a souboru v českém divadle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,