Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  VZPOMÍNKA – Františku Peterko

  VZPOMÍNKA

  Františku Peterko,

  bylo Vám dopřáno devadesát roků, ale stár jste nikdy nebyl. Teď máte věk absolutní a vidím Vás na dosah obdivem k Vám a steskem po Vás. Při posledním setkání libereckém nohy, klouby, bývalé zlomeniny chrastily, vyztužované berlemi, ale duch, humor, nešedivé vlasy, přesnost hovoru, aroma vzpomínek – byly mladé, peterkovité.

  Vzpomínám, jak Vám bylo šedesát, a že tedy konec, výpověď, odchod. Popadl mě šéfovský rapl – ztratíme velkého herce, na kterého se tak říkajíc chodí a kterého jsem měl v civilu i na jevišti rád. Tak jsme se o věc drásali v několika fázích: procházky po ulicích, zastavením v hospodě (byl antikrčemní typ), štrekou kolem přehrady, až nakonec v jeho bytě (nevídané; nikoho nezval). Po mnoha hodinách jsem ho zlomil, vysmál se jeho „stáří“ a udělal mu velkou radost – později pak přiznanou. A byl tam ještě dlouho a byl stále pohádkovější až po velkou legendu libereckou.

  Osobitý klaun, sportovně řečeno srdcař. Smích a slzy ve výbušné směsi. Dělal jsem s ním třeba Petrucia ve Zkrocení: obstarožní staromládenec, směšný, smutný, místy trapný – dobyvatel leda na baterky. Hartusením maskoval slabost a trému. Křikem se k ní paradoxně modlil… Herec, který párvteřinovým přechodem po jevišti jako číšník v bufáči měl hurónský potlesk. Herec plačící dovnitř, cudnost sama. Pracovitý, přemýšlivý, přátelský, plachý až k osamělosti. Po dávné vztahové havárii zachumlaný až úzkostně před jakýmkoliv vanutím zjevené lásky.

  Velká životní role komická a jímavá byla – jak neuměl stárnout – jak se tomu s jakýmsi studem bránil. Ta jeho bizarní a naivní hra s prvním nasazením brýlí na čtené zkoušce. Kradmé prohlížení skrání a slídění po šedině. Velké pěší udržovací túry. Vytrvalé cvičení v malém sklepním „fitcentru“ (3 × 3 m), které si zřídil. Ale stejně tak i zvídavost a lačnost po vznětech ducha a srdce…

  Velký pro publikum, kolegy, dětské diváky i mne – František Krakonoš Peterka.

  Miloš Horanský


  Komentáře k článku: VZPOMÍNKA – Františku Peterko

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,