Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Vzniklo Divadlo Malé Čarodějnice

  Vzniklo Divadlo Malé Čarodějnice, které má na repertoáru zatím několik pohádek. Během podzimu divadlo začalo zkoušet novou autorskou inscenaci Indická pohádka, jejíž zkoušení bylo vzhledem k situaci dočasně pozastaveno. Premiéra by se ale mohla odehrát během května 2021, pokud to dovolí aktuální opatření. Pro následující rok by mělo dojít ještě k premiéře dramatizace básnické sbírky Kytice K. J. Erbena, k nové vánoční pohádce a též rozhlasové inscenaci.

  Během jara letošního roku se sešel inscenační tým, aby připravil pohádkovou inscenaci
  Malá Čarodějnice. Vznikl tak loutkový minimuziál pro jednu herečku. Této
  nelehké role se ujala Jana Štromská, zpěvačka, loutkoherečka, skladatelka a lektorka, která je též autorkou hudební složky. K režii přizvala režisérskou dvojici Jana Prokeše a Waldtraut Ritterovou, se kterými spolupracovala v Divadle Lampion Kladno. Premiéra
  pohádky Malá Čarodějnice proběhla v létě v Táboře, druhá premiéra se uskutečnila v
  Malostranské Besedě v Praze, kdy již byla uvolněna některá opatření a mohlo se hrát. Mám neutuchající touhu tvořit a hrát v jakékoliv době. Hledali jsme námět, který by snesl formát divadla jednoho herce. A Malá Čarodějnice je má srdcová pohádka, říká Štromská.

  A protože plány do budoucna nekončí uvedením jedné premiéry, rozhodla se založit (spolu s herečkou Monikou Kubovou a hercem a produkčním Vojtou Moravou) divadlo, a to i v čase pro kulturu nemilosrdném. Profesionální divadelní uskupení s částí základny v Táboře a s částí v Praze se bude věnovat (až to samozřejmě půjde) hraní nejen pro děti, ale i pro dospělé, a to především na zájezdech po celé ČR. Náplní divadla bude také organizace a zajišťování divadelních a hudebních kurzů.

  Vojtěch Morava do Divadla Malé Čarodějnice převedl svoji autorskou inscenaci Půjdem spolu do Betléma…, kterou hraje již čtvrtou sezónu, původní premiéru ale měla v roce 2013 na VOŠ herecké v Praze, kde ji uvedl se svými spolužáky. V minulém roce byl pořízen záznam inscenace, který můžete shlédnout zdePokud by byl svět normální, odehrál bych během letošní zimy tři desítky repríz této vánoční inscenace pro celou rodinu. Ale to nešlo. Odehrál jsem představení jednou online – v rámci streamu z Jindřišské věže na podporu spolku Hvězdy dětem, který se stará o děti z dětských domovů, popisuje současnou situaci Morava.

  • Autor:
  • Publikováno: 31. prosince 2020

  Komentáře k článku: Vzniklo Divadlo Malé Čarodějnice

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,