Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Vzlet dnes vzlétá

  V pražských Vršovicích se dnes – ve středu 1. září – slavnostně otevře nové kulturní centrum Vzlet.  Od 1. do 5. září se v čerstvě zrekonstruovaném prostoru bývalého sokolského biografu představí umělecké organizace, které ve Vzletu budou působit – Divadlo Vosto5, barokní orchestr Collegium 1704, Kino Pilotů a Brejlando.

  Vzlet – původní prvorepublikový biograf ve Vršovicích – byl devět let uzavřen veřejnosti. Nyní ke svému sto letému výročí otevírá novou životní kapitolu díky spojení čtyř kulturních organizací – Divadla Vosto5, orchestru Collegium 1704, Brejlanda a Kina Pilotů. Letošek je pro Vzlet významným rokem. Kromě toho, že bude po mnoha letech znovu otevřen veřejnosti, tak ho čeká 12. listopadu také oslava 100. výročí od původního otevření v roce 1921, informoval na včerejší tiskové konferenci Petr Prokop, ředitel Vzletu.

  Původní sokolský biograf Bio Vzlet. Repro Vzlet

  Desátá městská část prostor Vzletu zrekonstruovala a následně ve výběrovém řízení vybrala společnost Ústředna s.r.o., která se skládá z Divadla Vosto5, Collegia 1704 a Kina Pilotů. Jsem opravdu rád, že se Vzlet konečně otevře veřejnosti. Byla to složitá cesta – samotná rekonstrukce objektu nebyla jednoduchá a pak přišla pandemie, která celé přípravy o další rok prodloužila. Ale kultura je houževnatý resort a dokáže obstát i v těžkých časech. Přeji Vzletu, ať je nejen pro Prahu 10, ale pro celé město symbolem restartu kultury a inspirací pro další podobné houževnaté projekty, řekl místostarosta MČ Praha 10 David Kašpar (VLASTA / STAN), který má v gesci kulturu a školství.

  Vzlet, současná podoba. Foto Petra Hajská

  Středa 1. září

  Kulturní program ve Vzletu začne ve 13:00 programem pro nejmenší návštěvníky. Umělkyně Eva Jiřička a Eva Koťátková si pro Galerii Vzlet připravily výtvarnou dílnu s názvem Sny o škole. Děti budou tvořit originální dopisy na téma „má vysněná škola“, které poté odešlou ministrovi školství. Program představí i loutkové pohádky a hudebně-výtvarný workshop s autorkou a moderátorkou dětských koncertů Klárou Boudalovou. Od 14:00 bude v kavárně živě vysílat Český rozhlas Vltava a návštěvníci i posluchači si budou moci během tří hodin poslechnout, co pro ně Vzlet v nadcházející sezóně chystá.

  Interiér velkého sálu Vzletu v březnu 2021 – pohled na jeviště. Foto archiv Vzletu

  Večerní program pak zahájí v 18:00 vernisáž Galerie Vzlet na venkovní stěně Vzletu. Instalaci Recept od Krištofa Kintery vystřídá nové dílo Evy Koťátkové s názvem Škola odučování: Složit se jinak, mimo kategorie. Od dětství je nám sugerováno, jak se máme chovat, mluvit, dívat nebo jak věci prožívat. Pokud nám převládající norma nevyhovuje, pokud naše těla nebo způsob uvažování nebo cítění nezapadají do obvyklých vzorců, vyžaduje to od nás hodně energie a odvahy ke změně, popisuje inspiraci nového díla Koťátková, která vystavovala například v Metropolitním muzeum v New Yorku.

  Program bude pokračovat ve velkém sále audiovizuální hříčkou z tvůrčí dílny režiséra Jiřího Havelky, producenta Petra Prokopa a hudebníka a zvukového designéra Martina Hůly. Sál roztančí kapela Bert & Friends a večer uzavře hudebník Ventolin svým DJ setem.

  Brejlando… Foto archiv Vzletu

  Čtvrtek 2. září

  Ve Vzletu se představí projekt Brejlando kreativní skupiny Brainz Studios. Brejlando rozšiřuje programovou mozaiku Vzletu o nový typ kulturního formátu. Pomocí technologií přináší novou dimenzi divadelního zážitku ve virtuální realitě. V půdních prostorách otevíráme vůbec první stálý sál virtuální reality v České republice, který se věnuje uměleckému VR obsahu, představuje Brejlando Štěpán Kleník.

  Během slavnostního otevření připraví tým Brejlanda od 14:00 hodin program pro děti. Ten zahrnuje promítání Perníkové chaloupky ve VR od divadla Minor společně s doprovodným programem. Od 20:00 hodin je pak pro dospělé připravena koktejlová degustace a následně promítání cenami ověnčené inscenace Společenstvo vlastníků souboru Vosto5, tentokrát ve formátu pro virtuální realitu. Po promítání bude následovat setkání s tvůrci. Brejlando Lounge bude otevřeno od úterý do neděle mezi 17:00–21:00 a nabídne promítání virtuálních divadelních zážitků pro děti i dospělé. Cena vstupenky začíná 199 Kč. Do budoucna chystáme do programu zařadit i další tuzemské a zahraniční VR filmy. Doufáme, že se Vzlet stane centrem nejen pro nadšence nových realit, zve do Vzletu Kleník.

  Interiér velkého sálu Vzletu v březnu 2021 – pohled od jeviště do sálu. Foto archiv Vzletu

  Pátek 3. září

  Velký sál Vzletu se v 19:30 promění v koncertní síň barokního orchestru Collegium 1704, které letos mimo jiné s velkým úspěchem zahájilo Pražské jaro. Na koncertě s názvem Gloria zazní pod taktovkou dirigenta Václava Lukse skladby J. S. Bacha, G. F. Händela a J. D. Zelenky.

  Sobota 4. září

  Od 19:30 bude Vzlet patřit Divadlu Vosto5, které letos slaví 25 let od svého založení. Ve Vzletu uvede legendární divadelně-hudební improvizační představení s názvem Stand’artní kabaret.

  Neděle 5. září

  V 19:30 nabídne Vzlet přednášku investigativního novináře Tomáše Etzlera o Číně, kterou připravilo Kino Pilotů. Etzler pracoval jako investigativní reportér v Číně sedm let. Divákům odpoví na palčivé otázky: Jsou rostoucí obavy z Číny oprávněné? Jak to bylo s covidem? A jak se vlastně žije v zemi zahraničním novinářům, kteří zpracovávají události, o kterých komunistická vláda mlčí před světem?

  Vzlet. Foto Jan Hromádko

  Co vás čeká ve Vzletu během podzimu?

  Vzlet tímto týdnem odstartovává svoji první sezonu. Ve spolupráci s festivalem současného umění 4+4 dny v pohybu uvede v září tři zahraniční a tři tuzemská představení. V rámci festivalu se ve Vzletu budou konat dvě premiéry. Divadlo Vosto5 ke svým letošním 25. narozeninám uvede v režii Jiřího Havelky inscenaci ­s názvem Sentimetal – Noc, kdy na Kavčím plácku umřel Michael Jackson a Orestés se na to jenom díval. V tomto imerzivním ponoru do minulosti se Vosto5ka ohlíží za svou dosavadní autorskou tvorbou. Choreografka a tanečnice Veronika Knytlová připravuje performanci s názvem Možnosti spříznění.

  Pro milovníky výtvarného umění připravila kurátorka Denisa Václavová s Galerií Vzlet 1. září otevření nového galerijního prostoru ve velkém foyer výstavou umělce Jana T. Uranta s názvem Vytržený list. Pro děti Vzlet chystá několik kurzů. Na podzim navážou tři koncerty komorní řady Collegia Vocale 1704, před Vánoci chystá orchestr koncert pro děti s rodiči, který bude součástí série hudebních workshopů pro malé posluchače. Pokračuje také cyklus přednášek investigativního novináře Tomáš Etzlera. Divadlo VOSTO5 přesouvá do Vzletu svou úspěšnou talkshow Kupé v Lese, pojmenovanou podle místa, kde byla poslední roky uváděna. Z Café V Lese se přestěhuje do velkého sálu Vzletu a pozmění celkový formát a svůj název na Kupé ve Vzletu. Moderátorská dvojice Ondřej Cihlář a Petr Prokop, kteří vystupují jako fiktivní postavy Pavel Pláteník a Karel Krautgartner, hovoří vždy se 2 zajímavými hosty. Novinkou bude hudební doprovod a postupně také proměna sálu po skončení pořadu v tančírnu, ve které budou moci diváci zůstat i po skončení.

  Vzlet je programově doširoka rozkročený – jsme tu pro všechny věkové kategorie, pro milovníky divadla, hudby i výtvarného umění, chceme bavit i inspirovat. Nabídneme špičkovou kulturu a zážitky všeho druhu, ale také sousedsky komunitní život pro vršovické, říká závěrem ředitel Vzletu Petr Prokop.

  ///

  1.9. Velká celodenní oslava  
  13:00–17:00 Odpolední program pro děti  
  18:00 Galerie Vzlet: Vernisáž nového díla Evy Koťátkové 
  19:00 Audiovizuální hříčka Jiřího Havelky, Petra Prokopa a Martina Hůly, koncert Bert & Friends a Ventolin DJ set  
  2.9. Den s Brejlandem  
  14:00 Virtuální realita pro děti 
  18:00 Koktejlová laboratoř – promítání Společenstva vlastníků Divadla Vosto5, ochutnávka drinků inspirovaných SVJ a debata s tvůrci 
  3.9. Den s Collegiem 1704  
  18:00 Otevření a uvítací drink  
  18:30 Ouvertura Vzletu s Václavem Luksem, Petrem Prokopem a Veronikou Hyksovou  
  19:30 Koncert Gloria: J. S. Bach, G. F. Händel, J. D. Zelenka, dirigent: Václav Luks 
  4.9. Den s Vosto5 
  19:30 Stand’artní kabaret – zcela otevřený divadelně-hudební improvizační pořad Divadla Vosto5  
  5.9. Den s Kinem Pilotů  
  19:30 Tváří v tvář Číně – přednáška investigativního novináře Tomáše Etzlera 

  Sára Pospíšilová, tisková mluvčí Vzletu (pro i-DN upravil hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 1. září 2021

  Komentáře k článku: Vzlet dnes vzlétá

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,