Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Výzvy PQ 2015

  Chcete prezentovat své projekty na Pražském Quadriennale scénografie a divadelního prostoru v červnu 2015? Kromě experimentálních výstav Předměty, Tvůrci a Kmeny jsou otevřeny také výzvy v rámci vzdělávacího projektu SpaceLab, kam se mohou hlásit studenti i umělci z celého světa.

  logo-pqpq

  Jste umělec, učitel či student na umělecké škole? Máte jedinečnou možnost přihlásit svůj projekt na Pražské Quadriennale 2015, které se bude konat od 18. do 28. června 2015 v historickém centru Prahy. Koncepce kromě expozic jednotlivých zemí obsahuje i různé formáty projektů, které umožňují účast individuálních umělců. Nejaktuálnější výzva je určena umělcům, kteří by chtěli vést workshopy, uzávěrka na zaslání návrhů je již 31. května 2014!

  Jednotlivci i umělecké skupiny se dále mohou přihlásit do výstav Předměty a Tvůrci. Studenti, a to nejen divadelních oborů, pak mají možnost prezentovat studentská představení ve veřejném prostoru i na divadelní scéně v rámci projektu SpaceLab. Studenti i profesionální umělci se pak mohou zapojit do živé výstavy Kmeny, která se bude odehrávat na skrytých i veřejných prostranstvích centra města. Uzávěrka těchto projektů je 31. října 2014.

  Jednotlivé výzvy pro projekt SpaceLab

  Vzdělávací projekt SpaceLab nabídne workshopy, představení, debaty, prezentace a přednášky připravené umělci či studenty z celého světa pro tisíce jiných přítomných studentů i ostatních návštěvníků PQ. Ve všech přihlášených projektech by tvůrci měli reflektovat hlavní koncepci PQ 2015, která zkoumá divadlo jako sdílený prostor a scénografii jako složité performativní prostředí dotýkající se hudby, počasí a politiky. Hlavním dějištěm SpaceLabu bude pražská DAMU v Karlově ulici.

  Divadelní workshopy:
  Vyzýváme umělce napříč všemi obory vizuálních a performativních umění, kteří mají zájem vést workshopy pro studenty a mezinárodní komunitu. Stojíme o workshopy, které nejsou součástí běžné školní nabídky. Preferujeme interdisciplinární workshopy, které propojují scénografii s dalšími obory a zaměřují se na práci s neobvyklými a trvale udržitelnými materiály.

  Představení v Divadle DISK:
  Studentské týmy z celého světa mohou přihlásit své inscenace k prezentaci v pražském Divadle DISK. Přivítáme zejména díla se silnou vizuální složkou, ať se zapojením moderní technologie, nebo zcela bez ní, ať už budou diváci sedět, nebo se budou během představení procházet. Součástí projektu jsou i následné debaty publika s tvůrci inscenace, nové soubory tak budou mít příležitost představit svá díla před mezinárodním publikem a získat reflexi své tvorby.

  Pouliční představe:
  Pro tento projekt hledáme díla, která využívají možností ulice coby pozadí pro vlastní performanci, pracují s místem a jeho geografickou polohou. Vyzýváme studenty a mladé umělce napříč všemi obory vizuálních a performativních umění, aby prezentovali svá představení či instalace v centru Prahy a stali se součástí živé mezinárodní scény během PQ 2015.

  Jednotlivé výzvy pro experimentální výstavy v rámci PQ 2015

  Předměty:
  Rekvizity a jejich příběhy jsou tématem výstavy Předměty. Hledáme zajímavé rekvizity a příběhy, které se za nimi skrývají, příběhy jejich tvůrců, uživatelů, příběhy diváků nebo představení. Zajímá nás život samotné rekvizity, její role v divadelní, společenské či politické inscenaci a klíčový význam pro další vývoj v ději, příběhu či historii. Umělci jsou zváni k účasti na výstavě Předměty, která bude umístěna v Galerii Nová síň a jejím komisařem je český výtvarník a architekt Tomáš Svoboda.

  Tvůrci:
  Umělci, kteří chtějí diváky pozvat na gurmánskou cestu, v níž se propojí umění divadelní s  uměním kulinářským, nechť přihlásí své projekty na výstavu Tvůrci. Jednotliví tvůrci budou připravovat pro publikum zážitkovou cestu jídla ve stylu: cítit, slyšet, jíst a zažít. Tvůrci představí celý proces tvorby jídla performativní formou na základě divadelního tématu, které by mělo odkazovat na existující hru nebo představení. Komisařkou výstavy Tvůrci je scénografka a divadelnice Rebekka A. Ingimundardottir z Islandu, hostit ji pak budou prostory Českého centra Praha.

  Kmeny:
  Umělci, studenti i jejich pedagogové jsou také zváni, aby v Praze představili své Kmeny. Každý Kmen by se měl skládat ze skupiny minimálně čtyř osob: všichni musejí být zcela maskováni, musejí mít jednotné oblečení a jednotné vystupování. Na závěr cesty přes více či méně veřejná prostranství centra Prahy bude mít každý Kmen možnost uspořádat 10-minutové představení ve veřejném prostoru. Komisařkou Kmenů je umělecká ředitelka PQ Sodja Lotker.

  Uzávěrka výstav Předměty, Tvůrci i Kmeny je 31. října 2014.

  Více informací naleznete na: www.pq.cz


  Komentáře k článku: Výzvy PQ 2015

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,