Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Výzvy (nejen) pro mladé divadelníky

  Dvě pražská nezávislá divadla – Studio Hrdinů a MeetFactory – vyhlásily výzvy pro umělce, kteří by chtěli realizovat projekt v jejich prostorách.

  Studio Hrdinů

  Studio Hrdinů FOTO ARCHIV

  Studio Hrdinů FOTO ARCHIV

  Ve čtvrtém roce svého působení přichází Studio Hrdinů jako umělecky respektovaná scéna s jedinečnou výzvou pro začínající i již zavedené tvůrce. Scéna, která se zaměřuje převážně na autorské, režisérské projekty nyní dává možnost dalším tvůrcům pohybujícím se v rozmezí činohra, pohybové divadlo, performance, aby se přihlásili se svými vlastními autorskými divadelními projekty.

  Z přihlášených vybere umělecký tým Studia Hrdinů ve složení Jan Horák, Michal Pěchouček, Kamila Polívková, Katharina Schmitt jeden projekt, který se bude realizovat na podzim 2016 v prostorách Studia Hrdinů ve Veletržním paláci v Praze. Studio Hrdinů vítěznému projektu nabídne uměleckou spolupráci, své unikátní prostory, produkčně technické zabezpečení a projekt podpoří i finanční částkou. Svou výzvou chce Studio Hrdinů objevit nové tváře, které mu ideálně mohou být i dlouhodobými uměleckými partnery.

  Zájemci se mohou hlásit do konce května 2016.

  Více informací na www.studiohrdinu.cz

   

  MeetFactory

  MeetFactory jako Veřejný dům FOTO ARCHIV

  MeetFactory FOTO ARCHIV

  Divadlo MeetFactory se soustředí na uvádění výrazných, především autorských inscenací, založených na textu a opírajících se o díla současné, světové i české, prozaické literatury. Ambicí divadelní dramaturgie je v co největší možné míře posílit a udržovat živé divadelní dění v MeetFactory, a proto kromě své vlastní produkce iniciuje či podporuje tvorbu menších, komorních inscenací ve dvou zkušebnách. Ty již tradičně poskytuje hostujícím souborům. V poslední době zde vznikly například projekty souboru Kolonie o. s. (Elfriede Jelinek: Poutník, režie: Lucie Ferenzová) nebo artodo o. s. (Woman in a taxi crossing New York, režie: Apolena Vanišová) a vznikají projekty další, v současné době inscenace Všechna temnota světa nemůže uhasit světlo jediné svíčky v režii Kateřiny Dudové. Tyto inscenace se vyznačují důrazem na autorský vklad tvůrců. Vzhledem k nízké kapacitě obou divadelních zkušeben lze přijmout projekty vysoce experimentální či hledačské, ve volbě vyjadřovacích prostředků svobodné.

  S rokem 2016 se divadlo MeetFactory rozhodlo tuto činnost institucionálně zakotvit a také otevřít případným umělcům, kteří mají chuť se do ní zapojit. Máte zajímavý divadelní projekt, a nevíte, kde jej realizovat? Zajímají vás hraniční podoby divadelního umění? Zkuste se přihlásit do divadelně rezidenčního programu MeetFactory.

  Každý rok budou dramaturgií MeetFactory vybrány 2-3 projekty, pro jejichž nazkoušení i uvedení budou mít tvůrci zdarma k dispozici jednu ze zkušeben v prvním patře. Dále poskytne MeetFactory základní techniku (světla a zvuk) a na projektu se bude podílet rovněž malým finančním příspěvkem (cca do 5.000 Kč na reprízu). Dohoda o počtu repríz proběhne po premiéře.

  Přednost bude dána projektům, – které jsou založeny na práci s textem, nedramatickou literaturou či autorské tvorbě – o jejichž financování mají tvůrci rámcovou představou (mají podané či přiznané žádosti o granty například u několika institucí zároveň) – které se nacházejí v pokročilejší fázi přípravy (tvůrci mají sepsán popis projektu, případně mohou poskytnout k nahlédnutí hotový text inscenace nebo jeho části)

  Pokud máte zájem, pošlete svůj projekt do 30. dubna na adresu matej@meetfactory.cz nebo dominika@meetfactory.cz. Na těchto adresách vám také v případě vašeho zájmu rádi zodpovíme vaše dotazy.

  Více na: www.meetfactory.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 9. února 2016

  Komentáře k článku: Výzvy (nejen) pro mladé divadelníky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,