Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Výzva pro mladé hudební publicisty

  Organizátoři cen Vinyla vyhlásili výzvy zaměřené na podporu mladých talentů elektronické hudební scény a hudební publicistiky. Věk výzvy Bastl Electronic Track není kritériem, pro publicisty a publicistky o Cenu Jany „Apačky“ Grygarové byl stanoven do 27 let. Uzávěrka obou výzev je ve středu 31. ledna 2024. ČTK o tom za pořadatele informoval Zdeněk Neusar.

  Logo Cen Vinyla. Foto: archiv

  Ocenění pro hudební publicisty doplňuje v cenách Vinyla stávající kategorie Deska roku, Objev roku a Počin roku. Přihlášené práce mohou mít podobu textů, podcastů či jiných audiovizuálních forem.

  Kulturní žurnalistika má stále těžší pozici, z mediálního prostoru se důsledkem neustále se zužujícího prostoru ve velkých médiích vytrácí. Tím více chceme mladé autory motivovat a veřejnosti ukázat, koho se vyplatí sledovat. Jako nejlepší porota hodnotí práce zohledňující širší společenský kontext. Porota se po diskusi rozhodla vrátit k věkové hranici 27 let, uvedl jeden z koordinátorů Vinyly Tomáš Grombíř. Loni si cenu za publicistiku odnesli hned dva autoři, Jiří Slabihoudek a David Laufer.

  Výzva Bastl Electronic Track cílí na producenty elektronické hudby. U ní porota limitující věkovou hranici zrušila. Věk v hudebním světě hraje stále menší roli a se zásadními inovativními nahrávkami i díky novým technologiím přichází noví tvůrci všech věkových kategorií. Chceme touto výzvou primárně pomoct na scénu všem novým, neokoukaným tvářím, sdělil Viktor Piorecký ze společnosti Bastl Instruments.

  Přihlášení je možné formou nahrávky v maximální délce deset minut. Nejzajímavější nahrávku následně vybere pětičlenná odborná komise. Každoročním cílem tohoto projektu je vyprodukovat dvě původní nahrávky, kterým Vinyla a Bastl Instruments zajistí další propagaci a podporu v rámci svých akcí nebo prostřednictvím akcí partnerských organizací. Loni porota jako laureáty vybrala duo Mezi patry klid. Pod hlavičkou Vinyly vyšla kompilace Shortlist Bastl Electronic Tracks 2022 složená z nahrávek finalistů.

  Nominace na hudební ceny Vinyla budou ohlášeny počátkem roku 2024. Slavnostní večer spojený s předáváním všech ocenění se uskuteční ve středu 6. března příštího roku v pražském Lucerna Music Baru. V posledním ročníku cen Vinyla kritici za Desku roku zvolili album Bečvou od kytaristy Tomáše Niesnera. Objevem roku byl digitální písničkář Mat213. Počinem roku se stal festival Pop Messe.

  • Autor:
  • Publikováno: 23. listopadu 2023

  Komentáře k článku: Výzva pro mladé hudební publicisty

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,