Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Vysílá Přední Kopanina (No. 9-13)

  Vážení a milí

  Posílám Vám kromě pozdravů z vnitřního exilu svůj každodenní pořad na YouTube.com:

  Díl 8:

  Díl 9:

  Díl 11:

  Díl 12:

   

  a díl dnešní – 13:

   

  Vysílání z Přední Kopany bude pokračovat každý den ve 12.00 novým dílem.

  Pro Vás, co rádi cestujete, posílám odkaz na svůj mnohadílný rozhlasový seriál o Portugalsku a jeho kultuře a hudbě, který vysílala pod názvem JMÉNA A MÍSTA Vltava. Najdete ho zdarma ke stažení zde: Jména a místa – Portugalsko.

  Svou materiální podporu můžete případně vyjádřit zde: https://www.donio.cz/JanBurian

  Což rozhodně není podmínkou!

  Současně posílám dnešní fejeton:

  V exilu (481)

  Patřím do rizikové skupiny občanů. Zrovna mi bylo šedesát osm a oslavovali jsme to. Přes internet. Moji nejbližší v touze mě uchránit před nákazou na Skypu vtipkovali a byli milí. To by ale samo o sobě k mé záchraně nestačilo. Já musím něco dělat. Nemůžu se přece jen tak zavřít ve svém vnitřním exilu v Přední Kopanině a čekat, až nastane konec světa, nebo aspoň z funkce odejdou premiér a jeho ministr zdravotnictví.

  Jsem povoláním písničkář a průvodce, zároveň jsem do důchodu nestihl splatit různé splátky a hypotéky; musím něco vymyslet! A tak jsem začal natáčet na kameru ve svém mobilu každodenní výstupy s písničkami a básněmi a zveřejňovat je pro přátele na Facebooku a pro všechny ostatní na YouTube. A protože jsem na to byl sám, začal jsem se potýkat s úplně novými problémy. S tím, že klavír je moc hlasitý, zato s mým hlasem je to naopak, že odrazy světla mi občas dělají na hlavě bílé fleky, že neumím stříhat filmy v počítači, a tak musím natáčet vcelku: stačí totiž jedno přeřeknutí a můžu začít znovu. Mezitím vylepšuju zatemnění oken, zkouším zpívat z větší či menší vzdálenosti… Čtu si pak i e-maily od diváků, teď mi třeba napsala paní Marie, která to moje každodenní „vysílání“ sleduje: Mám hned pocit, že jsem skočila do jiného světa, a tak si tam chvilku lebedím. Když není možné dělat koncerty, což mi zatraceně chybí, musí mi stačit alespoň tohle; navíc mě to baví.

  Sledování televize nebo poslech rozhlasu mě často po chvíli rozladí, občas i vyděsí, a tak si raději čtu zprávy na internetu a přehrabuji se v knihovně. Teď za časů koronaviru přečtu každý den jednu nebo i více básnických sbírek a sám se divím, jak mě to uklidňuje a kolik mi to dává síly, abych si pak mohl poslechnout, co nám zase zakazují naši mnou nevolení zástupci. Ta nekompetentnost a arogance, vypočítavost a také deformovaný jazyk, kterým k nám hovoří, to všechno dohromady by mě možná docela zlomilo, kdybych si nepomáhal básněmi. Nejspíš bych dávno propadl trudnomyslnosti, kdybych se denně nepotkával s lidmi úplně jiného druhu, s básníky, kteří věnovali tolik energie tomu, aby svým vlastním způsobem vyprávěli o sobě a o světě. Mnohdy psali složitě a téměř nesrozumitelně, jindy naivně nebo jen tak hravě. Ale všichni živí i zemřelí obyvatelé mé knihovny věděli, co říkají a proč. Není mezi nimi žádný arogantní idiot, který by vyhlásil, že si lékaři v době epidemie nesmějí vybírat dovolenou, ani pokrytec, který s maskou ochránce lidu likviduje drobné podnikatele a ničí všechno, co mu stojí v cestě.

  Moje knihovna poezie, ten babylon slov a metafor, vzdechů a myšlenek, jazyka, který se nedá spoutat, to je moje duchovní dezinfekce… Rozhodně dobrý doplněk všech roušek, respirátorů, rukavic či hovorů s rodinou přes internet. Třeba tahle báseň, kterou napsal japonský modernista Šigedži Cuboi, mi teď připadá opravdu aktuální. Jmenuje se Kámen:

  Miliardy let
  kámen
  mlčky
  žil a trval
  A zatím
  se obloha
  střídavě jasnila
  a zatahovala

  Přeju klid a dobrou náladu. Srdečně zdravím.

  ///

  Díly pořadů Vysílá Přední Kopanina 1-7 a 10 najdete na i-DN v předchozích příspěvcích Jana Buriana.  (pozn.red,)


  Komentáře k článku: Vysílá Přední Kopanina (No. 9-13)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,