Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Výroční cenu za literaturu získala Místa ve tmě

  V úterý 16. dubna předala Nadace Český literární fond v Divadle Viola Výroční ceny NČLF za literaturu 2018. Ceny jsou udělovány za nejvýznamnější titul z knih podpořených nadací grantem na vydání. Na rozdíl od grantu jsou určeny autorovi knihy.

  První cenu získala Lidmila Kábrtová za knihu Místa ve tmě (vydavatelství Host, Brno). Foto Lucie Zajíčková

  První cenu získala Lidmila Kábrtová za knihu Místa ve tmě (vydavatelství Host, Brno): Máme v rukou vzácnou, hlubokou, ale též velmi smutnou knihu. Možná právě tento smutek je tím, co jí ztěžuje a bude ztěžovat cestu k povrchnějšímu čtenářstvu, které se chce raději nechat bavit a těšit, než aby vnímalo prózu zraňujícími ostny směrem k sobě. Kniha Místa ve tmě je velmi zraňující. Je zraňující, protože je pravdivá. Je prožitá a autorsky velmi poctivá. (Z laudatia Jana Šulce)

  Druhá cena byla udělena Františce Jirousové a Janě M. Bauerové za knihu Mága (nakladatelství Kalich, Praha): Obrázek o Ivanu M. Jirousovi oné doby, který deníky kreslí, není černobílý: Vidíme opilce, řvouna, despotu i vnitřně nezlomného člověka trpícího sebou samým, který je setrvalou inspirací, autoritou i osinou všem okolo, tedy osobu komplikovanou, destruktivního temperamentu, trpící navíc maniodepresí, k níž není snadné zaujmout vyhraněný postoj. (Z laudatia Olgy Stehlíkové)

  Třetí cenu obdržel Miroslav Drozd za knihu Dvě sestry (nakladatelství Trigon, Praha): Od prvních stránek jste jako čtenáři uzamčeni do vypravěčova mikrosvěta, z něhož nemůžete snadno odejít vy ani on. Za oknem je pravda ještě jiný svět, ten větší a reálný, ale my nevíme a ani náznakem se nedozvíme, co se v něm právě děje. Vypravěč pouze sní, čte a píše, podrobně zkoumá okolnosti, za nichž tak činí, možná i vzpomíná, spíše však vzpomínky konstruuje. (Z laudatia Michala Přibáně)

  Správní rada Nadace ČLF uděluje Výroční ceny za literaturu na návrh odborné komise, která pracovala ve složení: prof. PhDr. P. A. Bílek, DrSc. (předseda), Mgr. Michaela Jacobsenová, Jiří Padevět, PhDr. Michal Přibáň, Ph.D., Mgr. Olga Stehlíková, Ph.D., PhDr. Jan Šulc, Michal Ženíšek.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. dubna 2019

  Komentáře k článku: Výroční cenu za literaturu získala Místa ve tmě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,