Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Vyjádření Herecké asociace

  Herecká asociace s napětím sleduje debatu o navyšování poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Myslíme si, že v dnešní době se ukazuje čím dál tím aktuálněji potřeba udržet kvalitní veřejnoprávní média. Situace například na Slovensku to jen dokazuje. Je jasné, že současné financování rozhlasu i televize je nedostatečné.

  Ondřej Kepka. Foto: HA

  Vše kolem nás díky vysoké inflaci výrazně zdražilo, mnohé věci až na dvojnásobek. Poplatky se dlouho nevalorizovaly, což se projevuje v deficitech rozpočtů, projevuje se to na stagnujících nebo
  dokonce klesajících honorářích těch, co s televizí či rozhlasem spolupracují. Rozpočty, které stačily před pěti či deseti lety dnes nejsou naprosto reálné.

  Z praxe víme, že to často vede k tomu, že lidé pro veřejnoprávní televizi, či rozhlas už přestávají pracovat, protože je spolupráce ekonomicky destruktivní. Týká se to jak uměleckých, ale také dalších profesí. Někteří spolupracují s ČRo nebo ČT jen proto, že jsou to „srdcaři“ – nebo mají štěstí na jiný příjem. Často je to také proto, že spolupráce s veřejnoprávními institucemi je vnímána jako prestižní. Navíc řada témat či žánrů je realizovatelných jen ve veřejnoprávních médiích, neboť se jedná o nekomerční projekt.

  Proto vyzýváme všechny důležité orgány, aby se nad touto situací aktivně zamyslely. Podporujeme aktivitu Ministerstva kultury a dalších poslanců a činitelů, kteří se o navýšení poplatků snaží. V dnešní době se často různé platby a poplatky pro jednotlivce navyšují o stovky i tisíce korun, proto nám debata, která řeší navýšení o desítky korun přijde jako malicherná a někdy až komická.

  Za měsíční poplatek, který lidé platí rozhlasu, či televizi, získají obrovskou službu. Neznáme jinou situaci, kdy „za tak málo“ dostaneme tolik informací, zábavy, relaxace či poučení. Málokde za „tak málo peněz“ se získá tolik zboží. (Pokud si někdo chce například zaplatit jednorázové sledování jednoho sportovní přenosu, který vysílá placená televize, zaplatí za jeden večer tolik, kolik stojí poplatek veřejnoprávní televizi za celý měsíc.)

  Držíme palce všem, kteří uvažují podobně jako my a doufáme, že se vše v dobré obrátí.

  ///

  Za Prezidium Herecké asociace

  Ondřej Kepka, prezident HA

  • Autor:
  • Publikováno: 5. června 2024

  Komentáře k článku: Vyjádření Herecké asociace

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,