Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Vyfoť mě, když to dokážeš!

  Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zahájí 21. března výstavu nazvanou Vyfoť mě, když to dokážeš! Představí návštěvníkům loutky a loutkářské fenomény celého světa zachycené objektivem předního českého fotografa Josefa Ptáčka. Expozice bude otevřena na Světový den loutkového divadla, uvedl Břetislav Oliva z muzea.

  Stálá expozice Muzea loutkářských kultur: Magický svět loutek. Foto: Ivana Krennerova

  Výstava nabídne návštěvníkům téměř 100 fotografií. Snímky vznikaly mezi lety 1992 a 1993 a byly původně určeny pro publikaci pojednávající o loutkářských tradicích, tehdejších loutkových souborech a loutkohercích, kterou plánovalo vydat belgické nakladatelství Casterman.

  Tento jedinečný projekt trval dva roky, během nichž Josef Ptáček navštívil renomovaná evropská loutkářská muzea, sídla významných souborů i loutkové festivaly v Gentu a Lublani. I když publikace nakonec nevyšla, vzniklé fotografie jsou důkazem Ptáčkova vynikajícího citu pro detail i schopnosti umně pracovat s proměnlivými podmínkami a podněty, které rytmus loutkového představení či průvodu obnáší. Svým objektivem také mistrně zachytil nadšené reakce publika a zejména loutkářské jevy typické pro jednotlivé země, uvedl Oliva.

  Josef Ptáček se narodil v roce 1946. Jeho fotografie z divadelního prostředí pomohly zachytit a uchovat mnohé z toho nejdůležitějšího, co se v uplynulém půlstoletí na prknech zejména loutkových divadel odehrálo. Byly to režijní počiny Josefa Krofty v Malém divadle v Českých Budějovicích, kde Ptáček s fotografií začínal, slavná inscenace Máj v Naivním divadle v Liberci nebo představení Divadla DRAK s loutkami Petra Matáska či Františka Vítka, v němž působil 30 let. Ve své tvorbě kladl důraz na zachycení vztahů, emocí a poselství, které jsou v divadle zásadní. Josef Ptáček je rovněž významným pedagogem vzdělávajícím adepty divadelní fotografie na loutkářské katedře DAMU i katedře fotografie FAMU.

  Muzeum loutkářských kultur chce nejen seznámit veřejnost se světovými loutkářskými fenomény, přiblížit jejich jedinečnost a zároveň ukázat rozmanitost celého loutkového světa, ale rovněž vzdát hold jedné z nejvýraznějších osobností moderní české fotografie. Výstava potrvá do 1. září.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. března 2024

  Komentáře k článku: Vyfoť mě, když to dokážeš!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,