Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Východočeské divadlo zdražovat nebude

  Východočeské divadlo v Pardubicích kvůli stoupajícím nákladům nehodlá od příštího roku výrazně zdražovat vstupné. Úspory hledá jinde. Diváci se po pandemii covidu, která byla pro divadla komplikovaná, vrací ve větším počtu.

  Secesní budova Východočeksého divadla Pardubice. Foto archiv divadla

  První by se nabízelo zdražit vstupné, ale to by nebyla vhodná cesta. Lidé mají hluboko do kapsy. My se snažíme zdražovat průběžně o pár korun na vstupence každý rok, zatím jsme s tím byli schopní pokrýt výpadky v příjmech, řekl Dohnal. Ředitel odhaduje, že ceny vstupného meziročně stoupnou o deset až 15 korun. Divadlo nachází úsporná opatření různě, dokládají to grafy spotřeby, které nestoupají, řekl Dohnal. Divadlo stále šetří, výměnou zařízení za modernější s nižší spotřebou, výměnou žárovek, je méně technických zkoušek. Pro další úspory už moc prostoru není. Další možností je méně hrát, ale to není cesta, řekl Dohnal. Divadlo už požádalo město o pomoc s náklady na energie, které jsou proti dřívějšku o milion korun vyšší. Zatím vyslyšeno nebylo. Věříme, že se ve fondu podpory profesionálních divadel najde víc peněz a něco dostaneme. Jinak budeme muset dále jednat s městem, dodal Dohnal.

  Zájem diváků je podle vedoucí obchodního oddělení Ivy Králové velmi slušný. Prodalo se premiérové předplatné i generální zkoušky inscenací. Je vidět, že se diváci do divadla vrací a po době covidu jim chybí. Diváků máme dost, řekla Králová. Obchodní oddělení teď dokončuje předplatné pro školy a pohádková představení. Základní školy mají větší zájem o abonmá než střední školy, ale to není nic neobvyklého, uvedla Králová. Připravujeme roční předplatné, které půjde do prodeje v půlce listopadu. Často se nás lidé ptají na zdražování, uklidňujeme je, žádné skokové se nechystá, uvedla Králová. Věřím, že náš přístup diváci ocení a nenechají nás na holičkách, zatím to tak vypadá, dodal Dohnal.

  Divadlo chystá na sezonu sedm premiér, první bude na Malé scéně v sobotu, kde uvede inscenaci Kalifornská mlha. V roce 2019 mělo divadlo 162.844 diváků, ve dvou covidových letech byla návštěvnost podstatně nižší, předloni to bylo 64.110 lidí a loni 60.061 lidí.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. října 2022

  Komentáře k článku: Východočeské divadlo zdražovat nebude

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,