Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Východočeské divadlo udrželo prvenství

  Na počátku prosince Východočeské divadlo obdrželo zprávu Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, které je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury, z jehož pověření zabezpečuje státní statistickou službu za oblast kultury, a v ní je uvedeno, že i v této tíživé době, kdy rapidně klesla návštěvnost veškerých společenských akcí, si pardubická scéna v roce 2020 udržela status nejnavštěvovanějšího nekomerčního jednosouborového divadla v Čechách.

  Secesní budova Východočeksého divadla Pardubice. Foto archiv divadla

  Ve zveřejněné brožuře s názvem Kultura České republiky 2020 v číslech, která na 34 stranách předkládá vybrané statistické údaje za všechny poskytovatele kulturních služeb. Divadelní činnost byla v roce 2020 zásadně ovlivněna přijatými vládními nařízeními souvisejícími s šířením nemoci covid-19, v rámci nichž byla mimo jiné zakázána i přítomnost veřejnosti na uměleckých představeních. Část odehraných představení se sice přesunula do online prostoru, ale ani tak se nepodařilo kompenzovat hluboké propady téměř všech sledovaných výkonnostních ukazatelů. Dle předběžných údajů k datu vydání této publikace se celkový počet návštěvníků snížil z rekordní úrovně 6,8 mil. zaznamenané v roce 2019 na pouhých 2,1 mil. v roce 2020 (a to včetně online diváků). Při zohlednění pouze představení odehraných přímo před živým obecenstvem by byl zaznamenaný pokles ještě dramatičtější. Nutno podotknout, že propady v návštěvnosti byly více méně srovnatelné napříč všemi segmenty divadelního sektoru. V případě veřejných divadel se počet diváků meziročně propadl o 67 %, u neziskové sféry pak o 64 % a v případě podnikatelského segmentu byl pozorován propad o 73 %. V porovnání s rokem 2019 byl pokles dále zjištěn i v počtu odehraných představení v České republice (o 64 %), počtu uvedených premiér (pokles o 35 %) a počtu inscenací v repertoáru (o 14 %), uvádí statistika.

  Závěrem pro doplnění už jen konkrétní statistika z Východočeského divadla – VČD v roce 2019 navštívilo 162 844 diváků, v roce 2020 už jen 64 110 a propad se bohužel očekává i v roce 2021. Momentálně je na naše a dovozové akce od ledna do prosince prodáno cca 49 000 vstupenek, dále cca 2 700 na pronájmy a cca 7 000 diváků by mělo navštívit představení na zájezdech. V systému máme do konce roku ještě cca 500 rezervací, upřesňuje obchodní náměstkyně VČD Lenka Moravcová.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. prosince 2021

  Komentáře k článku: Východočeské divadlo udrželo prvenství

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,