Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Východočeské divadlo slaví 110 let

  Východočeské divadlo si dnes připomene 110. výročí otevření nádherné secesní budovy Městského divadla v srdci Pardubic. Toto významné jubileum oslaví  během slavnostního večera, v rámci něhož budou předána ocenění vybraným osobnostem, které se nesmazatelným písmem zapsaly do historie Východočeského divadla. Pokřtěna bude i ročenka mapující posledních patnáct let pardubického souboru a před Malou scénou ve dvoře bude odhalena socha, jejímž autorem je Pavel Novotný a která bude důstojnou ozdobou vstupu na komorní scénu.

  Secesní budova divadla. Foto: archiv redakce.

  Základní kámen pardubického divadla byl slavnostně položen 16. května 1907, po dvou a půl letech byla stavba dokončena a 11. prosince 1909 bylo Městské divadlo v Pardubicích otevřeno. Na výzdobě divadla se podíleli umělci nad jiné povolaní. Divadlo bylo postaveno podle návrhu akademického architekta Antonína Balšánka (autora Divadla J. K. Tyla v Plzni, pražského mostu Legií či Muzea hlavního města Prahy a spolutvůrce Obecního domu v Praze). Oponu a vlysy na průčelí divadla maloval akademický malíř František Urban. Autorem sochy Genia na čele budovy je akademický sochař Bohumil Kafka, tvůrce největší jezdecké sochy na světě – Žižkova pomníku na Vítkově.

  31. března 1931 Městské divadlo vyhořelo. Oheň zničil jeviště a zákulisí i se skladem dekorací a také nádhernou Urbanovu oponu. Divadlo časem dosáhlo úrovně stálých mimopražských scén a od roku 1934 vystupovalo pod názvem Východočeské národní divadlo. 1. září 1944 bylo zákazem činnosti profesionálních divadel působení pardubické scény násilně ukončeno.
  V 50. letech se divadlo stalo „líhní“ hereckých talentů, začínaly zde budoucí divadelní hvězdy: Slávka Budínová, Josef Vinklář, Miroslav Macháček, Blanka Bohdanová, Petr Haničinec, Jana Štěpánková a další.

  P. Haničinec (zcela vpravo) s K. Urbánkem, Z. Zeithamlovou, B. Bohdanovou, I. Hojarem, F. Čužnou a E. Tauchenovou ve hře Mladá garda, VČD 1953. Foto: archiv divadla.

  60. léta jsou léty nejsilnějšího (početně i osobnostně) hereckého souboru v dějinách pardubického divadla. Na prknech Východočeského divadla dozrávaly mnohé talenty: Jiří Hrzán, Pavel Landovský, Josef Somr, Věra Galatíková, Ladislav Frej, Jiří Císler, Jiří Kodet, Gabriela Wilhelmová či Milan Sandhaus.

  90. léta se začala odvíjet od společenského přelomu na podzim roku 1989, kdy se divadlo stalo centrem politického života v regionu a sloužilo jako politická tribuna. Revoluce vedle umělecké svobody přinesla divadlu i jeho původní secesní krásu, kterou v interiéru zastínily úpravy socialistických architektů. V roce 2002 došlo k velké rekonstrukci vnitřních prostor divadla, o rok později byl pak kompletně opraven i vnější plášť divadla – rekonstrukce vedl architekt Miroslav Řepa. Roku 2003 divadlo získalo novou slavnostní oponu (repliku původní Urbanovy opony z dílny akademického malíře Václava Špaleho) a v roce 2006 i lustr podle Balšánkových nerealizovaných návrhů.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. prosince 2019

  Komentáře k článku: Východočeské divadlo slaví 110 let

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,