Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Východočeské divadlo čeká 110. sezóna

  Divadelní sezóna 2019/2020 bude pro Východočeské divadlo Pardubice jubilejní. Již 110. sezóna pardubického ansámblu nabídne osm premiér – pět na velké scéně v Městském divadle, dvě komorní na Malé scéně ve dvoře a jednu plenérovou v amfiteátru na vyhlídce hradu Kunětická hora.

  Divadelní sezóna 2019/2020 bude pro Východočeské divadlo Pardubice jubilejní; již 110. sezóna pardubického ansámblu nabídne osm premiér. Foto VČD

  Sezónu v říjnu na Malé scéně zahájí křehká komedie Podivný případ se psem na téma rodinných vztahů nahlížených pohledem dospívajícího autistického chlapce. Stejnojmennou novelu britského spisovatele Marka Haddona, oceněnou prestižní Whitbreadovou cenou, zdramatizoval Simon Stephens. Jeho adaptace získala řadu cen a hraje se po celém světě. Mladá režisérka Kasha Jandáčková se chce ve své inscenaci zaměřit nejen na napínavý detektivní příběh, hravost a osobitý humor díla, ale i na hlubší dimenzi Christopherova vesmíru, říká dramaturgyně Anna Hlaváčková.

  Následovat bude premiéra v Městském divadle, kterou připraví režisér Petr Štindl, jenž bude inscenovat břitce vtipnou komedii Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků. Hra se odehrává na domovní schůzi vlastníků bytových jednotek, kteří se na ničem nemohou dohodnout. Komedie měla českou premiéru v provedení divadla VOSTO5 a sklízí jeden úspěch za druhým, dodává dramaturgyně Jana Pithartová.

  V pořadí třetí inscenace vznikne v prosinci rovněž na prknech velkého jeviště Městského divadla. Tajemný dramatický příběh Až ustane déšť, v němž se konec světa sice očekává, ale možná neuskuteční, napsal nejslavnější australský dramatik Andrew Bovell. Hra pronikla raketovou rychlostí do celého světa a všude sbírá ceny. Nad jejím textem jsme společně s režisérem Filipem Nuckollsem vydechli nevšedním úžasem. V Pardubicích uvedeme její českou premiéru, prozrazuje Jana Pithartová.

  Prvním novým titulem roku 2020 bude muzikál Grand Hotel autorské čtveřice Luther Davis – Robert Wright – George Forrest – Maury Yeston. Děj se odehrává v luxusním berlínském hotelu na přelomu 20. a 30. let minulého století. Tvůrcem inscenace, která nabídne strhující příběhy, smích i slzy, bude „domácí“ režisér Petr Novotný.

  Pět premiér se odehraje na velké scéně v Městském divadle, dvě komorní na Malé scéně ve dvoře a jedna plenérová v amfiteátru na vyhlídce hradu Kunětická hora. Foto VČD

  Režisérka Janka Ryšánek Schmidtová v březnu představí komedii s detektivní zápletkou v prostředí tajemného hradu Sherlock v nesnázích oblíbeného amerického komediografa Kena Ludwiga. Autor vytvořil hlavní postavu na motivy skutečné osobnosti, Williama Gillettea, legendárního divadelního představitele Sherlocka Holmese. V naší komedii se pokouší sám vypátrat, kdo po něm v divadle vystřelil a kdo zavraždil vrátného, naznačuje zápletku Jana Pithartová.

  Druhou jarní novinku – U Hitlerů v kuchyni Arnošta Goldflama – bude režírovat Miroslav Hanuš. Groteskní výjevy ze života vůdce v kabaretu s písněmi skupiny Tiger Lillies nám s černým humorem a nadhledem připomene, že i za nejstrašnějšími tragédiemi lidstva mohou stát zdánlivě nevinné úmysly, tvrdí dramaturgyně Jana Uherová.

  Poslední interiérová premiéra se uskuteční na Malé scéně ve dvoře. Napínavou komorní hru Johna Patrick Shanleyho Pochyby o slabinách skálopevné víry ve správnost vlastních dobrých úmyslů bude režírovat Pavel Krejčí.

  Sezónu uzavře na Kunětické hoře premiéra kultovní české pohádky Jana Wericha Tři veteráni, známé z filmové podoby Oldřicha Lipského a Zdeňka Svěráka. Její divadelní verzi již nyní připravuje režisér Petr Novotný.

  Samozřejmě i nadále budeme pokračovat v zavedené tradici INprojektů – scénických čtení v komorním prostředí, doplněných besedami s tvůrci po skončení představení. Zvát budeme i na další poetické pořady na nové, nejmenší scéně zvané Poedium v klubu. Už teď připravujeme večery ke stovkovým výročím básníků Jiřího Ortena a Ivana Blatného, uzavírá Jana Pithartová.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. května 2019

  Komentáře k článku: Východočeské divadlo čeká 110. sezóna

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,