Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Vychází nové číslo Ateliéru

  Časopisu Ateliér, který již od začátku října apeluje na MK ČR poukazováním na jeho nesprávnou kulturní politiku, se i přes zamítavý postoj ministerstva k žádosti o dotaci z rezervního fondu podařilo získat prostředky na vydání dalšího čísla. To vyjde 8. listopadu 2012 a podpořili jej desítkami tisíc korun čtenáři a příznivci časopisu včetně – prostřednictvím reklamy – galerií a muzeí.

  Z happeningu před MK ČR Destrukce. FOTO archiv Ateliér

  Jsme nesmírně vděčni všem, kteří se rozhodli časopis Ateliér podpořit, říká šéfredaktorka Blanka Jiráčková a dodává: Jde po slovech podpory o další důkaz, že odborná veřejnost si naší práce cení a nechce nechat zaniknout její pětadvacetiletou kontinuitu. Zároveň se redakční kruh rozhodl zvýšit cenu časopisu pro příští rok z 35.- Kč na 60,- Kč za číslo a předplatné z 32 Kč,- na 55 Kč,-. Splnil tak reformu svého fungování, která dle vyjádření tiskové mluvčí MK ČR Markéty Ševčíkové je v době hospodářské krize a podfinancování kapitol státního rozpočtu nutná.

  V tomto dvojčísle 21-22, které se předplatitelům snaží nahradit finanční ztrátu za číslo, jež nemohlo být podle harmonogramu vydané 25. 10. právě kvůli nedostatku financí, přináší Ateliér rejstříky za rok 2011, podle nichž se mohou čtenáři orientovat v  množství materiálu, který byl v Ateliéru otištěn.

  I přes tuto pozitivní zprávu ale Ateliér stále neví, zda do příštího roku přežije. Ministerstvo kultury ČR se k žádost o dotaci z rezervního fondu doposud oficiálně nevyjádřilo a ani o ní zřejmě nejednalo – přestože mluvčí MK ČR Markéta Ševčíková sdělila šéfredaktorce Ateliéru Blance Jiráčkové 11. 10. 2012, že byla žádost projednána a zamítnuta.

  Na happeningu Destrukce před budovou MK ČR 19. 10. 2012 přišlo Ateliér podpořit několik desítek předních osobností českého výtvarného umění – mezi jinými Jiří David, Tomáš Ruller, Martin Zet, Marek Meduna, Lenka Klodová, Petr Motyčka, Darina Alster, Veronika Bromová či Jan Miko, ale také například profesor Jaroslav Nešetřil z MFF UK. Diskuse s tiskovou mluvčí ministerstva Markétou Ševčíkovou bohužel nenastínila plány MK ČR, jak se vyrovnat s neustále se snižujícími prostředky na podporu živého umění, a to zejména výtvarného, ani to, zda chce za restrukturalizaci rozpočtu bojovat u Ministerstva financí ČR, potažmo u vlády. Je stále více zjevné, že případ ohrožené existence časopisu Ateliér je špičkou ledovce a že celkově snižovaný rozpočet a navýšení daní musí zákonitě vést k řetězovému zániku různých projektů a akcí. Zároveň to naznačuje, jak tristní je celková situace neziskových organizací a občanských sdružení v naší republice. Ukazuje se, že umění v prioritách současné vlády rozhodně není, přestože historie dokazuje, že právě kultura patří k základním pilířům každého státu, identity národa a představuje celosvětové kulturní dědictví, charakterizuje stávající stav Blanka Jiráčková.

  Případné dotazy směrujte na: Adam Ondráček – [email protected]

  nebo přímo na Ateliér a Blanku Jiráčkovou:  [email protected] www.atelier-journal.cz

  ///

  O celé kauze jsme na i-DN informovali v seriálu Dnes naposled… (No. 1- 8). Najdete jej v sekci Seriály a blogy nebo v rubrice Zprávy.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. listopadu 2012

  Komentáře k článku: Vychází nové číslo Ateliéru

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,