Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Vychází hudební album Bakchantky

  V Činohře se slaví, protože inscenace Bakchantky zažívá mimořádný úspěch: stala se Inscenací roku 2023 podle Cen divadelní kritiky a získala také cenu pro Nejlepší hudbu. Právě písně z inscenace nyní vyjdou na albu Bakchantky, a pokud chcete slavit s námi, nenechte si 9. dubna ujít jeho křest.

  Vinyl Bakchantky. Foto: archiv ND

  Zvuk Bakchantek je unikátní, herci a herečky Činohry se v nich potkávají s hudební skupinou Bert & Friends a ženským operním sborem. Režisér inscenace Jan Frič popisuje genezi projektu: Když jsme s dramaturgyní Ninou Jacques a skladatelem Jakubem Kudláčem rozmýšleli koncept Bakchantek, jako východisko jsme měli záměr stvořit hudební divadlo. Hledali jsme zvuk – s psychedelií na jedné straně, absolutní syntetickou sladkostí na straně druhé a s virtuozitou v kořenech. Jednoho dne padlo: ‚Mělo by to znít jako Bert & Friends.‘ Z čehož vyplynulo: ‚Tak proč jenom jako? Zavoláme jim.‘ A vzniklo spojení Jakubových árií s jejich zvukem. Na jaře 2023 byly pořízeny zvukové nahrávky několika repríz, které byly dotvořeny ve studiu, takže si v sobě deska nese, jak říká Jan Frič, pel divadelnosti a živého provedení.

  Bakchantky budou pokřtěny 9. dubna po představení na jevišti Stavovského divadla. Na křest naváže ve 21.30 program v Café NONA, těšit se můžete například na karaoke pod dohledem Alberta Romanuttiho, frontmana Bert & Friends, a samozřejmě budete mít možnost na místě desku zakoupit. Po 9. dubnu bude deska dostupná na e-shopu Národního divadla a ve Stavovském divadle před každou reprízou Bakchantek. Písně z inscenace si můžete poslechnout také na Spotify, Apple Music a dalších hudebních platformách.

  Nenechte si ujít tento dionýský zážitek a spolu s námi boha jásotu jásotem slavte!

  Skladatel Jakub Kudláč o vzniku hudby k inscenaci:

  Hudba v Bakchantkách je světlo, tedy nakolik jsem světlé hudby vůbec schopen. Zcela pomíjí snahu o psychologizaci a i v těch nejtemnějších momentech Eurípidovy tragédie je nepravděpodobně radostná. Bakchantky pro mě ztělesňují napětí mezi rozumem a pudy. Neošetřená a ignorovaná vášeň strhává do záhuby zpupný rozum a hudba zde zpřítomňuje právě opojnou vznícenou lehkost, kterou tak často arogantní výkonový rozum vytěsňuje jako něco zbytného.

  Hudbu jsem komponoval pro Bert & Friends, představoval jsem si, jaké písně bych asi tvořil, kdybych byl členem jejich kapely. Jednak jsem toužil, aby se jim to hrálo lehce a přirozeně, ale hlavně aby do mých písní mohli přinést svůj vlastní charakteristický plamen. Nekomponoval jsem pro jakési neutrální a volně zaměnitelné interprety, nýbrž pro výrazné hudebníky, od kterých chci, aby zněli jako oni sami. Vzešlo z toho souznění nejen umělecké, nýbrž i přátelské. Ať se tato harmonie propíše do celého díla, u Dionýsa!

  • Autor:
  • Publikováno: 7. dubna 2024

  Komentáře k článku: Vychází hudební album Bakchantky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,