Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kritika

  Byl a nebyl jsem to já

  Relativně mladý zaměstnanec Scotland Yardu je zavolán do bytu Solomona Freitaga a svým etnickým původem vyhovuje přání, aby se jednalo o policistu židovského. Jde prý o vraždu. Poté, co se panu Freitagovi představí, je vyzván, aby vstoupil do vedlejšího pokoje. Tam nalezne uškrceného muže a „objednavatel“ se vzápětí přiznává k tomu, že vrahem je on sám. Tak začíná vzrušující dialogická hra Vražedný pátek, uvedená Divadlem v Řeznické, text původem českého autora Benjamina Kurase, který hru napsal pro londýnského herce (rovněž s českými kořeny) George Pravdu. Anglická (světová) premiéra se konala už v roce 1977. Teď vlastní thriller přeložil autor do češtiny a realizátory našel ve Stanislavu Zindulkovi a jeho synu Jakubovi, který kromě toho, že ztvárňuje policistu, také drama amnézie, viny, trestu i pokání režijně připravil.

  Vražedný pátek

  Vražedný pátek – vzrušující dialogická hra v podání Jakuba a Stanislava Zindulky FOTO ALENA HRBKOVÁ

  Pan Freitag zavraždil bývalého esesáka z koncentračního tábora, který ho přišel vydírat. Pan Solomon Freitag nebyl totiž vždy Solomonem Freitagem. Naopak, kdysi v koncentračním táboře působil jako nadřízený zavražděného vyděrače. Neuvěřitelný příběh o změně identity, ztrátě paměti a pokusu o pokání (motivem šíleného životního příběhu byla láska árijce k židovské dívce a potřeba ji jakýmkoli způsobem zachránit, což se dařilo jen po určitou dobu) vykreslují otec a syn Zindulkovi ve věrohodných hereckých kreacích. Postupné rozkrývání napínavě krkolomné kauzy „falešného“ pana Freitaga nakonec přesvědčí i nedůvěřivého policistu, který má vzpomínkami trpícího muže nejprve za blázna a zavolá známému psychiatrovi. Výkon Stanislava Zindulky fascinuje hned na počátku úpěnlivě zoufalým pohledem, z očí promlouvá hrůza vzpomínek. Herec je při interpretaci obrácen jakoby do sebe, přesto se „přes rampu“ dostává dostatečné množství emocí. Od horečného dožadování se soudu a vydání do Izraele (pracovník ambasády pochopitelně v telefonu považuje požadavek za čiré šílenství) dokáže interpret v přesvědčivých detailech o technickém chodu masového vraždění jakoby zatvrdnout a prezentovat se ve své bývalé identitě. Pevný hlas v neustále lehce se chvějícím těle účinně dokresluje nesnesitelnou atmosféru mezní situace. Jakub Zindulka, který vlastně vytvořil interpretační koncepci (s řadou skromných, ale účinných režijních postupů, především při práci se světlem a zvukem), svému otci důstojně sekunduje. Jeho policista je zprvu chlácholivě rozdurděný, později netrpělivý, pak i částečně rozzuřený, když však „utrpí poznání“, že onen šílený příběh, který mu pan Freitag vypráví, se s největší pravděpodobností udál, je jím vlastně – i při zachování profesionální rozhodnosti – zlomený.

  Publikum sotva dýchá a ve finále se k potlesku odhodlává znatelně pomaleji než při zážitcích jednoznačnějších a méně drtivých. Stanislav Zindulka přidal – a s profesní pokorou přijal – po náročných dvouhrách s Blankou Bohdanovou (Mittererovo Moje strašidlo), Aloisem Švehlíkem (Goldflamova Ředitelská lóže) a Matějem Hádkem (Baronovy Návštěvy u pana Greena) další sebezpytně náročný herecký úkol. Kolik mladších kolegů ve srovnání s ním sází mnohem více „na jistotu“!

  Divadlo v Řeznické – Benjamin Kuras: Vražedný pátek. Režie a výprava Jakub Zindulka. Premiéra 12. září 2013 (psáno z reprízy 30. září 2013).

  • Autor:
  • Publikováno: 16. října 2013

  Komentáře k článku: Byl a nebyl jsem to já

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,