Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext

    Vrátí se na operní jeviště?

    Britské hudební vydavatelství Opera Rara vydalo koncem minulého roku na CD poměrně málo známou operu Zingari (Cikáni) na námět Puškinovy poemy od italského veristického skladatele Ruggera Leoncavalla (1857–1919). Jedná se teprve o pátou komerčně dostupnou nahrávku této opery, přičemž studiově je nahrána poprvé.

    Ale tak zcela pravda to není, protože Český rozhlas vlastní ve svém archivu unikátní záznam v českém překladu Jaromíra Stránského z roku 1969. V československé premiéře tehdy uvedl hodinové dílo dirigent František Vajnar skoro současně s jevištním nastudováním (premiéra 19. dubna 1969) operním souborem v Ústí nad Labem. Spojnicemi bylo i obsazení Jarmily Krásové a Václava Zítka v hlavních rolích.

    Cikáni se dočkali úspěšné světové premiéry sedm let před skonem věhlasného Leoncavalla v londýnském Hippodromu 16. září 1912, nicméně posléze z dalších uvádění sešlo, podobně jako skladatelovy Bohémy z roku 1897, kterou vytlačil stejnojmenným dílem z roku 1896 Giacomo Puccini. Vzhledem k tomu, že na stejný Puškinův námět uvedl operu s názvem Aleko Sergej Rachmaninov již v roce 1892, doznala jména hlavních postav zásadních změn. Cikánská dívka Zemfira byla přejmenována na Fleanu a z Aleka se stal Radu. Leoncavallova opera nese známky obdivu především k Bizetově Carmen a hudebně vykresluje besarabské kočovníky, mimo jiné i v uherské melodice (například čardášová variace v intermezzu).

    Opera je myslím opomíjena nespravedlivě. Už jen strhující muzikálností se v mnohém vyrovná autorovým slavnějším a opakovaně uváděným Komediantům z roku 1892. I experimentální a ojedinělé ústecké uvedení těchto dvou spřízněných oper (Komediantů a Cikánů) v jednom večeru ve své době – ke škodě věci a k možnému docenění a uvádění tohoto díla – zapadlo. Současnou britskou nahrávkou se tak Cikáni dramaturgům – nejen britských – operních scén připomínají.

    Revidovanou verzi pod vedením Carla Rizziho nahrál Královský filharmonický orchestr spolu se sborem a sólisty Krassimirou Stoyanovou (Fleana), Arsenem Soghomonyanem (Radu) a Stephenem Gaertnerem (Tamar). Příkladný záznam vrcholného Leoncavallova verismu.

    Ruggero Leoncavallo: Zingari. CD 64:25 min, vydavatelství Opera Rara, Velká Británie 2022.


    Komentáře k článku: Vrátí se na operní jeviště?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,