Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Vláda rozhodla o navýšení filmových pobídek

  Zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA) opakovaně avizovali blížící se krizi v audiovizuálním průmyslu kvůli pozastavenému příjmu žádostí na filmové pobídky v lednu tohoto roku. Po jednáních zástupců APA, Ministerstva kultury a Ministerstva financí sdělili dnes na tiskovém brífinku Ministerstva kultury představitelé vlády České republiky informace o navýšení finančních prostředků pro filmové pobídky o 570 milionů v tomto roce. S další podporou se počítá v letech 2023 až 2024.

  Foto archiv APA

  Přestože rok 2021 byl podle obratů českých producentů sdružených v APA rekordní, poprvé v historii téměř 12 miliard korun, zahraniční produkce začaly kvůli pozastaveným pobídkám opouštět Českou republiku.

  Dosavadní systém pobídek ale letos došel do krize, vyčerpal se, zastavil a podle APA je nutné ho reformovat, než dojde k nevyhnutelné transformaci Státního fondu kinematografie v Audiovizuální fond a novelizaci zákona o audiovizi. Díky kvalitě služeb a pobídkám patří Česká republika dlouhodobě k nejžádanějším destinacím pro natáčení projektů velkých zahraničních platforem typu Netlfix, Amazon či Apple. Dlouhodobé zahraniční, seriálové a celovečerní filmové projekty natáčené v tuzemsku využívají ohromné množství služeb, dávají práci 20 tisícům lidí a utrácejí zde 9 miliard ročně. Ze šedesáti procent se jedná o zboží a služby nefilmového charakteru, vložené prostředky do pobídek se navíc vrací desetinásobně.

  Jsme rádi, že dramatickou situaci se podařilo po jednáních s ministrem kultury Martinem Baxou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou zvrátit a vláda rozhodla o navýšení filmových pobídek. Velmi vítáme, že jde ze strany vlády o systémové řešení. Navýšení částky pobídek, které pokryje vzniklé závazky, je spojené s dlouhodobější reformou pobídkového systému. Pro audiovizi to znamená stabilizaci a možnost dalšího růstu. Nastartování pobídek bude mít v ekonomické krizi výrazný ekonomický efekt, z peněz utracených zahraničními projekty v Česku budou čerpat výhody i nefilmové profese a státní rozpočet, uvedl předseda APA Vratislav Šlajer.

  Příprava systémového řešení filmových pobídek je rozdělena do dvou fází. V první fázi se objem financí zvýší o 570 milionů korun ročně a zároveň do konce roku vstoupí v účinnost novela zákona o službách platforem pro sdílení videonahrávek, kterou v průběhu srpna projedná Senát Parlamentu ČR. Tato novela přinese do systému limit 150 milionů korun pobídky na jeden projekt. Zvýšením objemu financí a zavedením limitu se podaří odblokovat současný stav, kdy množství v minulosti zaregistrovaných projektů stále čeká na realizaci a bude se tak moci natáčet i v následujících letech.

  Z dnešního tiskového brífinku ministra kultury Martina Baxy (uprostřed). Vpravo ministr financí Zbyněk Stanjura. Foto archiv MK

  Druhá fáze pak znamená přípravu velké novely zákona o audiovizi, jehož součástí je transformace Státního fondu kinematografie, jež je součástí programového prohlášení Vlády ČR. Na přípravě zákona již Ministerstvo kultury začalo pracovat. V srpnu letošního roku vznikne poradní skupina ministra kultury, jejímiž členy budou zástupci Ministerstva kultury a profesních asociací. Zde bude nový zákon diskutován.

  Ministr kultury Martin Baxa celý proces přípravy zákona urychlil, plánuje, že zákon by mohl být připraven a odeslán do meziresortního připomínkového řízení již koncem letošního roku. Plánovaná transformace Státního fondu kinematografie by tak mohla proběhnout v roce 2024.

  Audiovize dlouhodobě zaměstnává řadu lidí z nefilmových profesí, zejména z oborů typu odborná řemesla, ubytování, doprava, stravování či administrativa. Česká republika patří k nejžádanějším lokacím v Evropě, filmové produkce natáčí nejen v metropoli, ale v řadě regionů po celé zemi. Filmový průmysl má zde tradici, kromě ekonomického přínosu jde i o kulturní přínos a dlouhodobou propagaci České republiky v zahraničí a v neposlední řadě o pozitivní dopad na cestovní ruch.

  Systém filmových pobídek, jak jsme jej znali doposud, se v posledních letech přežil. Požadavky zahraničních produkcí v průběhu času strmě stoupaly, audiovizuální trh prošel dramatickými změnami. A místo toho, aby minulé vlády řešily zvyšující se zájem produkcí systematicky, dosypávaly do systému oproti plánovanému rozpočtu peníze navíc podle momentálního rozhodnutí. Systém se tak stal naprosto nepředvídatelným, říká ministr kultury Martin Baxa.

  Doposud měl Státní fond kinematografie rozpočet na filmové pobídky ve výši 800 milionů korun ročně. Finanční prostředky se v posledních letech na základě zvýšené poptávky především velkých a dlouhodobých projektů navyšovaly až o 500 milionů v průběhu daných roků.

  Filmové pobídky fungují tak, že před natáčením se projekty musí registrovat, peníze jsou vypláceny až po vyúčtování uznatelných nákladů, které filmové štáby utratí za české služby a výrobky. Současný návrh vlády počítá s navýšením prostředků na filmové pobídky pro rok 2022 o 570 milionů korun. Pro udržení systému v dalších letech a do přijetí nového zákona o audiovizi bude potřeba navýšit v roce 2023 investici do pobídek o dalších 800 milionů a v roce 2024 o 600 milionů. Pozastavené pobídky mohly způsobit odliv zahraničních projektů v druhé polovině roku 2022 a zejména pak v letech 2023 až 2024. Filmoví giganti mají možnost natáčet v okolních státech, jako jsou Polsko, Maďarsko či pobaltské republiky, České republice začíná konkurovat i Slovensko.

  Celý tuzemský audiovizuální průmysl se v uplynulém roce nejen dostal na čísla před covidem, ale dokázal překonat i obrat z roku 2019, přičemž obrat zahraničních projektů v roce 2021 tvořil 8,73 mld. Kč, tzn. 70%  celkového obratu audiovizuálního průmyslu.

  /Pro i-DN z tiskových zpráv APA a MK zpracoval hul, více zde, resp. zde/

  • Autor:
  • Publikováno: 28. července 2022

  Komentáře k článku: Vláda rozhodla o navýšení filmových pobídek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,