Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Vidět Salisbury

  Divadlo pod Palmovkou natočilo v období pandemie film v režii Michala Langa podle stejnojmenné divadelní hry Viktora Šenderoviče. V kinopremiéře černou komedii o podivuhodné cestě agentů Čepigy a Miškina k Matce Rusi uvedlo 11. března 2022 v kině Bio Oko. Nyní je film Vidět Salisbury volně ke zhlédnutí na platformě stream.cz.

  Příběh dvou ruských agentů, kteří otrávili dvojitého agenta Sergeje Viktoroviče Skripala i jeho dceru a vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích, natáčelo Divadlo pod Palmovkou jako výsměšnou satiru místy s drsnějším humorem. Co si osobně myslím, že je na celém projektu unikátní a znepokojivé zároveň, je to, že autor psal postavy agentů tak, že chystají válku. Ta nastala, takže jeho satira se nyní stala skutečností, říká Adam Vacula, který ztvárnil hlavní roli ruského agenta, druhého agenta si zahrál Ondřej Veselý.

  Viktor Šenderovič se osobně na jaře roku 2022 zúčastnil premiéry filmu a v České republice strávil několik dní. O filmu Vidět Salisbury v rozhovoru řekl: Film je dobře udělaný. Upřímně bál jsem se plánovaných změn, o kterých jsem dopředu věděl a stejně tak toho, aby to bylo natočeno dostatečně kreativně. Je to ale udělané dobře a já jsem za ty změny nyní velmi rád a doufám, že film diváky osloví. Je nyní také mnohem aktuálnější, než když jsem hru psal. Populární ruský scenárista, satirik, liberální publicista, obránce lidských práv, rozhlasový a televizní moderátor, novinář a dramatik byl putinovským režimem označen za zahraničního agenta a v lednu 2022 musel emigrovat.

  Divadlo pod Palmovkou získalo text divadelní hry Viktora Šenderoviče o pozadí atentátu v britském Salisbury a podobách a cílech současného Ruska přímo od autora na jaře 2021, tedy bezprostředně po odhalení pozadí teroristických útoků agentů GRU na muniční sklady ve Vrběticích, říká Michal Lang a dodává: Natáčení pro nás všechny bylo novou velkou zkušeností a já jsem velmi rád, že téměř po roce od premiéry je film volně ke zhlédnutí.

  Na realizaci filmu spolupracovalo Divadlo pod Palmovkou s kameramanem Ondřejem Tylčerem, se zástupci Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, triků a masteringu filmu se ujalo špičkové postprodukční studio PFX, postprodukce zvuku Jaroslav Fryš a Karel Jaroš.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. února 2023

  Komentáře k článku: Vidět Salisbury

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,