Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Videoinstalace DOXu představí dílo Piny Bausch

  Celkem 36 tvůrčích let, 46 choreografií, nesčetně úspěchů na všech důležitých světových jevištích: takový je odkaz Piny Bausch (1940–2009), jedné z největších choreografek 20. století. Právě její dílo přiblíží videoinstalace Pina Bausch Foundation: Ensembles, která se v rámci Festivalu tanečních filmů představí od 9. května v Centru současného umění DOX. Pořádateli jsou Festival tanečních filmů, Centrum současného umění DOX a Goethe-Institut Česká republika.

  Pina Bausch. Foto archiv

  Videoinstalace v DOXu českému publiku představí dílo Piny Bausch a jejího souboru Tanztheater Wuppertal, komentuje Jana Návratová, umělecká ředitelka Festivalu tanečních filmů. Pro Pinu Bausch byly videonahrávky podstatnou součástí tvůrčího procesu. Pro nás představují jeden ze způsobů, jak vnímat její uměleckou práci, a zároveň je to možnost nahlédnout za oponu, do kreativního procesu Piny Bausch. Instalace Ensembles je cestou časem, procesem vzniku, vývojem, změnou a obrozením, dodává Návratová.

  Tvůrci instalace jsou ředitel archivu Nadace Piny Bausch Ismaël Dia a choreografčin dlouholetý spolupracovník Matthias Burkert. Ensembles pojali jako hudebně-vizuální kompozici kladoucí důraz především na tvůrčí proces a na průřez kariérou Piny Bausch, jejíž dílo nepřestává fascinovat laickou i odbornou veřejnost ani deset let po smrti své autorky.

  Vernisáži videoinstalace bude předcházet přednáška Ismaëla Dii. Ten promluví o činnosti a filozofii nadace Pina Bausch Foundation. Přednáška je nabízena zdarma. Organizátoři se navíc rozhodli vyjít vstříc svým návštěvníkům i finančně. Se zakoupenou vstupenkou na Festival tanečních filmů bude možné získat slevu 50 % na vstupné do Centra současného umění DOX, a to od 9. do 20. května 2019. Sleva ze vstupného se vztahuje na celý program Centra současného umění DOX, tedy samozřejmě včetně videoinstalace Pina Bausch Foundation: Ensembles.

  Více informací na webu DOXu.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. května 2019

  Komentáře k článku: Videoinstalace DOXu představí dílo Piny Bausch

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,