Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Více než tanec

  Na závěr 22. ročníku České taneční platformy bylo 25. dubna uděleno pět ocenění v oblasti současného tance. Mezinárodní porota rozhodla o dvou cenách – Tanečníkem roku se stal Jaro Ondruš, hlavní interpret inscenace GUIDE, Taneční inscenací roku bylo zvoleno Odtržení souboru Farma v jeskyni. Cenu diváků získala inscenace GUIDE Věry Ondrašíkové a kolektiv jejích tvůrců si odnesl také Cenu za světelný design, kterou uděluje tříčlenná porota. Poprvé byla předána cena Manažer roku, laureátkou se stala Karolína Hejnová ze Studia ALTA.

  Dánský kurátor a dramaturg Bush Hartshorn je dlouholetým návštěvníkem České taneční platformy. Pro Český rozhlas vývoj českého současného tance, který sleduje dvacet let, popsal: Za tu dobu jsem zaznamenal neuvěřitelný pokrok. Nejen v úrovni tanečníků, ti ostatně byli celou dobu vynikající, ale zejména v úrovni autorské práce. V tom, jak tvůrci nalézají svůj vlastní slovník. A pokračoval: Divadlo má v Česku velmi silné postavení, proto se setkávám i v tanečních inscenacích s mnoha divadelními prvky. A viděl jsem i zajímavá konceptuální díla, která se tu začínají objevovat. Jeho slova naplňují obě nejúspěšnější inscenace letošní České taneční platformy – Odtržení v režii Viliama Dočolomanského a GUIDE Věry Ondrašíkové. „Divadelní instalace“ Odtržení je uváděna v pražském Centru současného umění DOX. Tvůrci v ní zpracovávají fenomén hikikomori, umně se pohybují na pomezí dokumentárního a fyzického divadla, výtvarného umění i filmu. Audiovizuální dílo o poznání a stárnutí GUIDE bylo kromě výtečného tance oceněno i za inovativní práci s projekcemi a světelnými efekty.

  Současné české taneční divadlo má mnoho tváří.


  Komentáře k článku: Více než tanec

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,