Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Venuše ve Švehlovce opět pomáhá

  Již 27. listopadu startuje osmý ročník festivalu sociálního umění Případ pro sociálku, který každoročně prezentuje projekty na pomezí umění, dokumentu a péče. Festival zároveň zprostředkovává konkrétní pomoc. Letos pro děti a matky z domova Svaté Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou. 27.11. – 3.12. se mohou diváci zapojit do materiální sbírky.

  Foto: archiv festivalu

  Domov je určený pro všechny matky s dětmi, které se ocitly v těžké životní situaci spjaté se ztrátou bydlení, domácím násilím či handicapem. Jako jeden z mála se také zaměřuje na matky se sníženými mentálními schopnostmi.

  Jak se sbírky zúčastnit?

  Během divadelního festivalu ve dnech 27.11. – 3.12. mohou diváci přinést do prostorů žižkovského divadla sladké mikulášské balíčky pro děti a nebo praktičtější balíčky pro maminky. Divadelníci jim za to slibují vstupenku na festivalová představení. Pomoc je možné přinášet vždy od 19h. Je možné se také individuálně domluvit.

  Proč sbírka probíhá?

  Současná inflace je pro domov velkou zkouškou. Maminky se potýkají s razantním nárůstem cen téměř u všeho, a to i s náklady, které se týkají jejich ratolestí. Také tlak na provoz samotného domova je velký, zdražující se energie – plyn, elektřina, voda, svozy odpadů či pohonné hmoty nyní stresují zaměstnankyně před otevřením každé faktury.

  Komu je sbírka určena?

  Složení obyvatel domova je různorodé. Například v tuto chvíli v něm nalezla dočasný domov hluchoněmá maminka, sociální pracovnice také výrazně pomáhají další matce s agresivním onkologickým onemocněním, jiná z maminek má těžce postižené dítě, které je zcela odkázáno na pomoc okolí. Několik matek má také snížené mentální schopnosti.

  V prosinci v domově očekávají radostnou událost narození miminka.

  V čem je smysl této sociální služby?

  Odpovídá ředitelka domova, paní Marcela Dvořáčková: Někdy je velmi těžké vyrovnat se s osudy přicházejících maminek, obrovskou radost nám vždy udělá každá matka, která od nás odejde do běžného života a uspěje. Některé ženy nás po určitém čase navštíví, pochlubí se dětmi a my vidíme, že jejich život se diametrálně změnil. A v tom je smysl naší práce. Děláme ji srdcem.

  Co přinést?

  Do mikulášského balíčku pro děti můžete zabalit to, co Mikuláš nosí vždycky: mandarinky, pomeranče, jablka, sušené plody, ořechy, adventní kalendáře, čokoládky, bonbony, sušenky, perníky či další sladkosti.

  Maminky ocení ovoce a zeleninu v jakékoli podobě (čerstvé, sušené, mražené, sterilované), mléčné výrobky (lipánky nebo jakékoliv jogurty, sýry, tvaroh, máslo), pečící tuky či oleje, brambory, luštěniny, kuskus či jiné trvanlivé potraviny, lupínky či müsli pro děti.
  Také konzervované potraviny jako například masové konzervy či kondenzovaná sladká mléka. Dále ale i prací a mycí prostředky (jar, tekutý písek na nádobí, čistič podlah, koupelen, houbičky na nádobí apod.), vlhčené dětské ubrousky, toaletní papír, nebo i léčiva jako paraleny pro dospělé, ibalgin či vitamíny.
  Dámy v domově také potěší dekorativní kosmetika, voňavý sprej či toaletní voda – na to jim opravu nezbývá. Maminky i děti čtou a budou rády za knihy, třeba už přečtené, které se nehodí doma do knihovny.

  Jak se materiální sbírka do domova dostane?

  4. prosince do Jiřetína pod Jedlovou vše osobně doručí herečky souboru CO ČUMIŠ se zkušeností s životem na ulici. Připojí se k nim organizátorky a přátelé festivalu. Herečky v kostýmech andělů a Mikuláše uspořádají pro děti nadílku jak má být. Divadelnice doufají, že tímto malým vánočním zázrakem alespoň na chvíli přivedou obyvatele domu, který se kvůli inflaci nachází na hranici existence, na lepší myšlenky.

  Chcete pomoci maminkám a dětem v domově Svaté Máří Magdalény v Jiřetíně pod Jedlovou, ale nemáte čas zúčastnit se materiální sbírky? Můžete přispět na samostatný účet domova: 292758875/0300. Dětem a maminkám udělá radost jakákoli částka.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. listopadu 2022

  Komentáře k článku: Venuše ve Švehlovce opět pomáhá

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,