Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Velký třesk v D21

  Velký třesk formou světové premiéry a maximálně dvou repríz prezentuje původní tvorbu českých umělců. Jde o dlouhodobý projekt Divadla D21 (bývalého Malého vinohradského divadla), který má ambice nejen oživit jeho Malou scénu, ale také obohatit kulturní nabídku v Praze o původní a nekonvenční divadelní událost.

  Unikátní je především záměr představovat nejen dramatiky, prozaiky nebo básníky, ale také autory děl hudebních, výtvarných a zastupujících další umělecká odvětví. Za stěžejní považujeme hlavně fakt, že naším cílem není dělat „benefici“ či recitál jednotlivých osobností a už vůbec ne scénické čtení nebo jevištní skicu. Výsledný tvar je koncipován jako výsostně divadelní zpracování, akcentující ve své scénické – tedy režijní, herecké i výtvarně – hudební složce myšlenky a atmosféru díla jednotlivých autorů. Jelikož při vzniku Velkého třesku úzce spolupracujeme s autory, které jsme pro tento záměr oslovili, jsou oni sami součástí svého večera a to do té míry, do které jim to je vlastní.

  Listopad 2012: Velký třesk na Malé scéně

  EGON TOBIÁŠ: Ten kůň nelže

  Já bejt mladší, tak s ním zatočím, že by viděl!

  V podzimním dílu Velkém třesku, věnovaném osobě i osobnosti Egona Tobiáše, budete – mimo jiné – svědkem trojdílné minutové hry Kazimira Popesca Ten kůň nelže. Nutno podotknout, že koně budou vystupovat živě, s živými herci a živým hudebním doprovodem, navíc za živé účasti E. L. Tobiáše.

  Režie a dramaturgie: Jiří Ondra, Egon Tobiáš

  Výprava: Kateřina Kroupová

  Hudba: Zdeněk “Cvrček” Dočekal

  Hrají: Ivana Machalová j.h., Petr Pochop, Zdeněk “Cvrček” Dočekal j.h., Milan “Kapišto” Willinger j.h., Jiří “Kocour” Sobotka j.h., Robert “Felčar” Charvát j.h., Ondřej Pech j.h.

  Premiéra: 20. listopadu 2012, reprízy: 27. a 28. listopadu

  Slovy režiséra Jiřího Ondry:

  V podzimním dílu Velkého třesku, věnovaném osobě i osobnosti Egona Tobiáše, budete – mimo jiné – svědkem dramatu Kazimira Popesca Ten kůň nelže. Jde o trojdílnou minutovou hru, kterou vám naservírujeme v celosvětové premiéře a předpokládáme, za účasti Egona Tobiáše. Ten kůň nelže pochází z roku 2007, ovšem doposud nebyl nikdy nikde uveden na jevišti. Hra vznikala během tří dnů, přičemž každý den vznikl poctivě jeden díl a původně byla věnována režisérovi této inscenace. Ovšem nikdo, snad jen její autor, neví, zda-li od té doby nebyla věnována ještě někomu jinému. Proto chceme být první a exkluzivní v jejím provedení a činíme tak s laskavým svolením autora. Kdo navštíví Velký třesk Egona Tobiáše, stane se svědkem jednoho podivného dne a na konci pochopí, že jde v podstatě o den normální. Seznámíme se s Romeem a Julíí, uvidíme opravdového dostihového koně a zažijeme autentický výbuch bomby přímo na jevišti. Nutno podotknout, že koně budou vystupovat živě, s živými herci a živým hudebním doprovodem, navíc za živé účasti Kazimira Popesca.


  Komentáře k článku: Velký třesk v D21

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,