Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Velký návštěvní den v pardubickém divadle

  Sto deset let už má pardubické divadlo. A tento víkend mají diváci možnost nahlédnout do jeho zákulisí. Východočeské divadlo se tak i letos zapojilo do programu Dnů evropského dědictví (European Heritage Days), v jehož rámci se po celé Evropě otevírají brány nejzajímavějších památek. Tento VELKÝ NÁVŠTĚVNÍ DEN se v divadle uskuteční v sobotu 14. září, kdy zájemci budou mít šanci nahlédnout do zázemí secesní budovy v centru města.

  Pohádkové předměty z rekvizitárny zaujaly malé i velké diváky už při loňském Dni oetveřneých dveří. Foto Jiří Sejkora

  Prohlídky zákulisí začínají ve 14 a 16 hodin, a návštěvníci uvidí dekorační dílny, zázemí Malé scény či krejčovna. Zároveň se představí i jednotlivé profese z divadelního provozu. Vstupenky jsou za symbolických 50 Kč k zakoupení v předprodeji, on-line na webových stránkách divadla www.vcd.cz či přímo na místě před prohlídkami.

  Secesní budova Východočeksého divadla Pardubice už má 110 let. Foto archiv divadla

  V jubilejní sezoně bude uvedeno celkem osm premiér: Podivný případ se psem, kterou v komorním prostoru Malé scény nastuduje mladá režisérka Kasha Jandáčková, současnou komedii J.Havelky ze schůze SVJ Společenstvo vlastníků pod vedením režiséra Petra Štindla, tajemný dramatický příběh Až ustane déšť v režii Filipa Nuckollse, situační komedii s detektivní zápletkou v prostředí tajemného hradu Sherlock v nesnázích v režii Janky Ryšánek Schmidtové. Kabaretu U Hitlerů v kuchyni se ujme jako režisér Miroslav Hanuš, jenž text doplní písněmi britské kapely Tiger Lillies. Napínavou komorní hru Pochyby připravuje pro Malou scénu Pavel Krejčí. Kmenový režisér pardubického souboru Petr Novotný bude inscenovat muzikál Grand Hotel a pohádku pro celou rodinu podle kultovního českého filmu Tři veteráni, která bude mít premiéru v červnu 2020 na Kunětické hoře.

  Samozřejmě i nadále budeme pokračovat v zavedené tradici INprojektů – scénických čtení v komorním prostředí, doplněných besedami s tvůrci, i v zábavných neformálních pořadech Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny. Zvát budeme i na další poetické dýchánky na naší nejmenší scéně zvané Poedium v klubu. Diváci se už 17. září mohou těšit na večer ke stému výročí narození básníka Jiřího Ortena, v prosinci si připomeneme Ivana Blatného, doplňuje dramaturgyně divadla Jana Pithartová.

  Východočeské divadlo v Pardubicích na historickém snímku z roku 1920. Foto archiv

  • Autor:
  • Publikováno: 10. září 2019

  Komentáře k článku: Velký návštěvní den v pardubickém divadle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,