Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Veľká česť a zároveň záväzok

  1. září 2017 nastoupí do funkce uměleckého šéfa Městského divadla Zlín divadelní a filmový režisér Patrik Lančarič. Na mimořádné schůzi v úterý 1. listopadu to všem zaměstnancům divadla oznámil ředitel zlínské scény Petr Michálek.

  FOTO TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

  Patrik Lančarič po premiéře svého snímku Hrana (2014). FOTO TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

  Jak bylo již delší dobu známo, současná umělecká šéfka Hana Mikolášková odchází z osobních důvodů a na vlastní žádost. Michálek k tomu dodává: S Hankou jsme o tom mluvili opakovaně. A opakovaně jsem jí přemlouval, aby pokračovala, protože její práce je úctyhodná a byli jsme sehraný tým. Její důvod je však zcela pochopitelný. Jsou naštěstí důležitější věci než práce, třeba rodina.  A hlavně – pevně věřím, že její vazba na zlínské divadlo tímto nekončí.

  Společně tak více jak půl roku hledali nového šéfa. A našli ho. Jmenuje se Patrik Lančarič, což pro zlínské publikum není zcela neznámé jméno. Mikolášková k tomu dodává: Mám obrovskou radost, že mým nástupcem bude právě Patrik Lančarič. V jeho osobě přichází do Zlína nejen skvělý režisér, jehož práce sklízí zasloužené úspěchy napříč uměleckými obory a napříč Evropou, ale na pozici šéfa nastupuje energický, inspirující, moudrý, poctivý, zkušený a hluboce citlivý muž. A protože je vedle všech svých talentů Patrik mimo jiné i muzikant, tak se fanoušci Tančírků a dalších hudebních aktivit našeho divadla nemusí bát, že by o ně přišli.

  FOTO archiv

  Patrik Lančarič. FOTO archiv

  Patrik Lančarič (1973) je absolvent VŠMU v Bratislavě. V letech 2002-2004 byl uměleckým šéfem činohry Státního divadla v Košicích. Od roku 2004 pracuje jako nezávislý režisér na volné noze. Spolupracoval s mnoha evropskými divadly v Německu (Thalia Theater Hamburg, Schauspiel Frankfurt), Norsku, Estonsku, Litvě, Polsku, Anglii, Švýcarsku, Holandsku, Portugalsku, Lucembursku a České Republice – ve Zlíně režíroval v roce 2014 adaptaci novely Hugo Vavrečky Agent František ve službách Sherlocka Holmese. V těchto dnech začal ve Zlíně zkoušet druhý díl baťovské trilogie, tentokrát o J. A. Baťovi – pod názvem Já, Baťa.

  Na Slovensku pravidelně spolupracuje se státními i nezávislými profesionálními divadly (Slovenské národní divadlo, Divadlo Astroka Korzo ’90, Státní divadlo Košice, Slovenské komorní divadlo Martin, Štúdio L+S ad.)

  Z filmové tvorby jmenujme například jeho dokument o Ladislavu Chudíkovi či jeho celovečerní dokument o Markovi Brezovském Hrana. Společně s renomovaným dánským scénáristou Jannikem Tai Mosholtem je podepsaný pod hraným filmem Runnig head. V současnosti dokončuje celovečerní dokument o Miroslavu Válkovi. Pedagogicky působil na VŠMU v Bratislavě a na DAMU v Praze.

  Lančarič se k nabídce vyjádřil takto: Priznám sa, že ma ponuka vedenia zlínskeho divadla veľmi milo prekvapila a vlastne rovnako príjemne ma prekvapilo i moje konečné rozhodnutie na túto ponuku reagovať kladne. Nastúpiť do funkcie umeleckého šéfa v divadle s takým skvelým hereckým súborom a tradíciou je pre mňa veľká česť a zároveň záväzok. Môžem sľúbiť, že sa budem snažiť o zachovanie kontinuity a umelecky nadviazať na výborné výsledky Městského divadla Zlín, ktoré dosiahlo v posledných rokoch pod vedením umeleckej šéfky Hanky Mikoláškovej a riaditeľa Petra Michálka. Chcem Zlínu dať zo seba to najlepšie a na svoju novú umeleckú i životnú etapu v Zlíne sa veľmi teším a dúfam, verím, že to bude obojstranné. (viz zde)

  • Autor:
  • Publikováno: 2. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Veľká česť a zároveň záväzok

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,