Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2019

ročník 28
14. 5.–27. 5. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Večer, kdy je vše dovoleno

  Tradice divácké ankety Křídla o nejoblíbenějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle Brno v roce 1997 a v sobotu 22. prosince 2018 se na jevišti Činoherní scény uskutečnil již 22. ročník vyhlášení. Nejoblíbenější herečkou se stala Svetlana Janotová, nejoblíbenějším hercem Petr Štěpán a královnou inscenací byl vyhlášen muzikál Monty Python´s Spamalot.

  Alan Novotný pojal letošní Křídla kulinářsky. Ocitli jsme se tak v hospodě U Mrštnejch, ve které nám servíroval šéfkuchař Zdeněk Junák a provozní Jakub Przebinda jednu divadelní lahůdku za druhou. Foto Tin Kratochvil

  Jako každoročně čekal diváky a nominované večer plný zábavných a milých překvapení, tentokráte v režii Alana Novotného, který pojal letošní Křídla kulinářsky. Ocitli jsme se tak v hospodě U Mrštnejch, ve které nám servíroval šéfkuchař Zdeněk Junák a provozní Jakub Przebinda jednu divadelní lahůdku za druhou. Na jevišti se vystřídali Petr Gazdík, Jan Mazák, Jan Brožek, Viktória Matušovová, Jonáš Florián, Marco Salvadori, Viktor Skála a další. A protože je na Křídlech dovoleno vše, nezůstalo jen u kulinářských metafor, ale došlo i na opravdové vaření, k plotně byli pozváni nominovaní herci a herečky, kteří před zraky diváků ukázali, že se umí otáčet nejen na jevišti, ale i v kuchyni.

  V průběhu celého roku odevzdávali diváci své hlasy a po jejich sečtení byl verdikt jasný. V kategorii Nejoblíbenější herečka zvítězila Svetlana Janotová, Nejoblíbenějším hercem se stal Petr Štěpán. Nejoblíbenější inscenací sezóny zvolili hlasující muzikál Monty Python´s Spamalot, cenu převzal režisér Stanislav Slovák. A první příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila Andrea Kučerová za své kostýmy k inscenaci Lakomec. Další nominované a jejich umístění najdete níže v přehledném výpise.

  V kategorii Nejoblíbenější herečka zvítězila Svetlana Janotová. Foto Tin Kratochvil

  Stejně jako v předchozích letech byly uděleny také „interní“ ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenou kolegia revue Dokořán byl tentokrát poctěn režisér Petr Gazdík za muzikál Představ si…, Cenu osobnosti sezóny převzal z rukou ředitele Stanislava Moši dlouholetý příznivec a donátor MdB Aleš Pohanka. A Cenu bezpečného zázemí si za svoji péči o herce a jejich hlas vysloužil MUDr. Radan Havlík.

  V rámci slavnostního večera byla také pokřtěna již třiadvacátá Ročenka MdB 2017/2018, jejího kmotrovství se ujali ředitel MdB Stanislav Moša, ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek, majitel reklamní společnost Snip & Co. Jiří Morávek a primátorka města Brno Markéta Vaňková.

  V rámci slavnostního večera byla také pokřtěna již třiadvacátá Ročenka MdB 2017/2018. Foto Tin Kratochvil

  Výsledky Křídel 2016/2017:

  Nejpopulárnější herečka:

  1. Svetlana Janotová

  2. Hana Holišová

  3. Andrea Zelová

  4. Alena Antalová

  5. Viktória Matušovová

  Nejpopulárnější herec:

  1. Petr Štěpán

  2. Jiří Mach

  3. Aleš Slanina

  4. Michal Isteník

  5. Dušan Vitázek

  Nejpopulárnější inscenace:

  1. Monty Python´s Spamalot

  2. Lakomec

  3. Představ si…

  4. Horečka sobotní noci

  5. Děsnej pátek

  Nejvýraznější tvůrčí počin:

  1. Andrea Kučerová – kostýmy k inscenaci Lakomec

  2. Roman Šolc – kostýmy k inscenaci Tři mušketýři

  3. Jaroslav Milfajt – scéna k inscenaci Lakomec

  4. Christoph Weyers – scéna k inscenaci Monty Python´s Spamalot

  5. Igor Barberić – choreografie k inscenaci Horečka sobotní noci

  Cena bezpečného zázemí: MUDr. Radan Havlík

  Cena kolegia revue Dokořán: Petr Gazdík

  Osobnost roku: Aleš Pohanka

  • Autor:
  • Publikováno: 31. prosince 2018

  Komentáře k článku: Večer, kdy je vše dovoleno

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,