Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ve Španělsku objevili neznámou hru Lope de Vegy

  Ve Španělsku se skoro 400 let po smrti dramatika Lope de Vegy našla jeho dosud neznámá hra. Ve sbírkách národní knihovny v Madridu ji objevil literární vědec Alejandro García Reidy z univerzity v americkém Syracuse. Komedii s názvem Mujeres y criados (Ženy a služky) odborníci považovali za ztracenou.

  Lope de Vega. Repro archiv

  Lope de Vega. Repro archiv

  Básník, prozaik a dramatik Lope de Vega (1562-1635) napsal na 1800 divadelních her, z nichž se dochovaly více než čtyři stovky. Reidymu se objev podařil díky tomu, že se dílem Lope de Vegy dlouhodobě zabývá. Hru totiž rozpoznal v rukopisné kopii z toku 1631, která byla v katalogu připsána jinému autorovi.

  Existenci hry dotvrzuje fakt, že sám dramatik uvádí její název v seznamu svých komedií v souborném vydání El peregrino en su patria (Poutníkem ve své vlastní zemi). Dosud byla ale tato hra považována za ztracenou a nebyla uváděna v seznamu dramatikových textů, protože nebyla publikována v žádném výběru jeho komedií či jiných jeho textů.

  Rukopis je uložen ve Španělské národní knihovně (BNE) a je registrován pod katalogovým číslem Mss/16915. Do knihovny byl přijat v roce 1886, kdy BNE koupila Osunskou knihovnu. Velikost rukopisu je standardní quarto, má 56 archů v moderní vazbě. Jedná se o kopii původního textu ručně vytvořenou neznámou osobou v 17. století. Při přepisování číslovala každou rukopisnou stránku nezávisle na jednotlivých jednáních hry.

  Lope de Vega, Mujeres y criados: comedia en tres jornadas, 1631. BNE, MSS/16915. Repro archiv

  Lope de Vega, Mujeres y criados: comedia en tres jornadas, 1631. BNE, MSS/16915. Repro archiv

  Oficiální prezentace hry se uskuteční přístí měsíc ve Španělské národní knihovně. García Reidy v současné době text zpracovává a v plném znění jej zveřejní na jaře. Nakladatelský dům Editorial Gredos, který publikuje kritická vydání Lope de Vegových děl, je připraven text ihned publikovat. Současně bude k dispozici on-line na stránkách skupiny Prolope, jež se de Vegovými texty zabývá: www.prolope.es.

  /Podle agenturních zpráv zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 26. ledna 2014

  Komentáře k článku: Ve Španělsku objevili neznámou hru Lope de Vegy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,