Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  VČD Pardubice na Silvestra bilancovalo

  Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2013 komedií Charleyova teta. Po zcela vyprodaném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s primátorkou města MUDr. Štěpánkou Fraňkovou vyhlásili výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci VČD právě uplynulého roku.

  Zpívání v dešti. FOTO MICHAL KLÍMA

  Loňské prvenství obájil muzikál Zpívání v dešti. FOTO MICHAL KLÍMA

  Divácky nejúspěšnější inscenací roku 2013 se stal a loňské prvenství obhájil muzikál Zpívání v dešti v režii Petra Novotného, jenž do hlavních rolí obsadil Josefa Pejchala, Jana Musila, Martinu Sikorovou a Petru Janečkovou. Hudební romantická komedie, která vychází ze stejnojmenného amerického filmového muzikálu z roku 1952, nabízí velkolepou podívanou, řadu známých hitů jako například slavné Singin‘ in the Rain, úchvatné taneční a stepařské kreace, humor a zábavu. Jde o typický rodinný muzikál, který baví diváky všech věkových kategorií. Jeho obdivovatelé mohou písně v podání pardubických herců poslouchat i doma, neboť před rokem divadlo vydalo nahrávku Zpívání v dešti na CD.

  Úspěch o silvestrovském večeru slavila i právě odehraná komedie Charleyova teta, které podle divácké ankety patří v oblíbenosti druhé místo. Jednu z nejlépe napsaných komedií všech dob patřící do „zlatého fondu“ tohoto žánru nazkoušel režisér Milan Schejbal, který s pardubickým souborem pracoval poprvé. Východočeské divadlo uvedlo slavnou Thomasovu komedii po třiceti letech. V aktuálním zpracování hrají Petr Borovec, Ladislav Špiner, Jan Musil, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.

  Třetí příčku obsadil zbojnický muzikál Balada pro banditu. Pardubickou verzi legendárního muzikálu z pera Milana Uhdeho s hudbou Miloše Štědroně, ale v originální úpravě a novém hudebním aranžmá Marka Ivanoviće, režíroval Michael Tarant, jenž do hlavních rolí obsadil domácího Jana Musila a Tomáše Lněničku z královéhradeckého Klicperova divadla, kteří se alternují v roli Nikoly, a Petru Tenorovou, jež ztvárňuje Nikolovu lásku Eržiku. V dalších rolích vystupují Zdena Bittlová, Ladislav Špiner, Petr Dohnal či Josef Vrána. Herce doplňuje početný sbor tanečníků a zpěváků – to vše za živého doprovodu folk-folklórní kapely Trdlo. Inscenace měla premiéru na vyhlídce hradu Kunětická hora, kam se v červnu znovu vrátí. Před Vánocemi kolekci muzikálových CD Východočeského divadla doplnila také nahrávka songů z Balady pro banditu.

  Pavel Novotný, Josef Pejchal a Miloslav Tichý. FOTO MICHAL KLÍMA

  Cenu novinářů obdržela absurdní komedie Pokusní králíci v režii Anny Petrželkové. FOTO MICHAL KLÍMA

  Možnost zvolit inscenaci roku měli i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela absurdní komedie Pokusní králíci v režii Anny Petrželkové, která tento titul nejprve nazkoušela v rámci cyklu scénických čtení současné dramatiky. Po dvou letech pak hru do prostoru Malé scény ve dvoře nastudovala i jako řádnou inscenaci a opět spolupracovala se stejným obsazením – s Josefem Pejchalem, dnes již hostujícím Miloslavem Tichým, Lídou Vláškovou a Ludmilou Mecerodovou, pouze Jiřího Kalužného v roli ředitele banky vystřídal Pavel Novotný.

  Závěrem statistika – v roce 2013 Východočeské divadlo navštívilo 122 248 diváků, čímž se pardubická scéna opět řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 453. Nejnavštěvovanějším titulem roku 2013 se stala komedie Charleyova teta, kterou během roku vidělo 11 727 diváků, následovaná muzikálem Balada pro banditu s 9 440 diváky a komedií Holky z kalendáře se 7 410 diváky.


  Komentáře k článku: VČD Pardubice na Silvestra bilancovalo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,