Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Vážení kolegové, milí divadelníci,

  jednomu členu prezidia Herecké asociace se zdá sen: Končil DAMU a chtěl se stát členem exkluzivní společnosti, která měla velký kredit a každý herec, tanečník či interpret se chtěl do té společnosti dostat. A tak podal přihlášku a čekal, jestli bude mít tu čest stát se členem té úžasné profesní party. Jakou měl radost, když byl přijat! Byl to důkaz jeho profesionality a sounáležitosti! Je součástí prostoru pro prosazení společných zájmů, platformy, kde mohou silnější pomoci slabým, je členem organizace, která může společnými silami bojovat proti neumětelství, proti šmíře, která může hájit základy dobrého kumštu!

  Pak se člen prezidia probudil a zjistil, že je všechno jinak. Sen je realitou jen v USA, kde jsou největší hvězdy členy místních hereckých asociací – a bez členství v „profesce“ nemůžete vůbec práci vykonávat.

  Česká realita je taková, že po dlouhodobé amnestii bude muset prezidium desítky neplatících členů Herecké asociace vyškrtnout. A přitom s každým členem stoupá síla skupiny. Snadněji by se prosazovaly smysluplné požadavky, smlouvy, honoráře, pracovní podmínky. Navíc každý by se mohl při jakémkoli sporu opřít o větu: nemohu jít proti tomu, co dohodla moje asociace – a nenašel by se nikdo, kdo by ho mohl vyměnit.

  Ano, je to zatím jenom sen. Realita je taková, že se pár nadšenců z prezidia schází po nedělních večerech a vymýšlí, jak podpořit kolegy. Asi nestačí podporovat mladé kolegy cenou Talent roku na filmovém festivalu, bojovat za lepší podmínky v dabingu a udělovat těm nejlepším dabingové ceny, nestačí vytvořit téměř nejprestižnější interpretační umělecké ocenění, které se jmenuje Thálie, podporovat seniory v Nadaci Život umělce, bojovat v oblastních divadlech za zachování stálých souborů – nebo dokonce bojovat proti zavření celého tamějšího divadla. Asi nestačí vysedávat na nudných jednáních v různých institucích, nasazovat vlastní „krk“ a bojovat za to, aby se z herců nakonec nestali jen směšní paňácové postrádající jakoukoli důstojnost.

  My už ale víc sil nemáme – a pokud nebudeme mít vaši podporu – budeme především my – v prezidiu – ti nejsměšnější.

  A pak se nám zdál ještě jeden sen: Protože členské příspěvky využíváme převážně na právní a sociální pomoc pro naše členy, sháníme pro Thálii silného finančního partnera. Nevíte o někom? Nejde o jeden slavnostní večer, je to celoroční práce – poroty najezdí po celý rok tisíce kilometrů od Chebu až po Těšín.

  Vaše prezidium Herecké asociace


  Komentáře k článku: Vážení kolegové, milí divadelníci,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,