Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Varyš píše z Flory (No. 8)

   Překladatel Pavel Peč přivezl – mimo program Flory – do Olomouce okouzlující polskou spisovatelku Olgu Tokarczuk, která v café 87 přečetla ze své nové knihy Prowadź swój pług przez kości umarłych krásně pravdivou pasáž o naší požehnané vlasti.

   Na Floru přijela mezinárodní trojice choreografů a performerů z nizozemské platformy Random Collision z Groningenu. Předvedli trojici krátkých, vzájemně provázaných, autorských ironických, intelektuálně pojatých tanečních vystoupení. Bylo to pěkné a dnes hrají ještě jednou. Zajdu znovu a teprve pak o tom napíšu něco podrobnějšího.

   Divácky možná nejúspěšnějším představením Flory je dle očekávání fraška z Dlouhé Dáváme děťátku klystýr / „Kašlu na to“, řekla Hortensie, Feydeauovy aktovky v režii Hany Burešové. Jde o řemeslně solidně podaný kus, herecky zvládnutý jednoduchý humor. Samozřejmě žádné rozbory manželství nebo komplikované divadlo. Všichni víme, o co jde,  i Dlouhá občas platí nájem a aby si mohli dovolit dělat něco pořádného, musí se tam nasadit spolehlivý kasaštyk. No a s festivalem je to vlastně podobné. Je od Hany Burešové poctivé, že tuto černou práci vezme na sebe coby kmenový režisér a my se i možná díky Feydeauovi můžeme  těšit na nějakou příští výjimečnou inscenaci.

   Populární mezi jinou částí olomouckého festivalového publika je skupina Vosto5, která naplnila šapitó a bavila svou hodinovou improvizací Stand´artní klasika, kde se objevili Sagi, Lukáš, nafukovací panna, dvojí agenti a tři slunce.

   Za šaten a okolí

   Herec Kubes očekává v divadelním klubu moje svědky. Olomoucí zní v různých podáních Gottova píseň Táto, zůstaň aspoň do vánoc, kterou jsme si všichni oblíbili v Mikluláškově Hamletovi. Peč se těší na Petru Nesvačilovou, vypráví historky o Wislavě Szymborské a rozdává žvýkačky s příchutí záchodu TOI-TOI. A večer vystoupí Bovary band, orchestr pana šéfredaktora Plíhala s četnými členy redakce za nástroji. A možná přijde i mistr ukulele Ohta-san.


  Komentáře k článku: Varyš píše z Flory (No. 8)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,