Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Varyš píše Kyselovej (No. 2)

    Milá Evo,

    zaujala mě slova šéfredaktora Jana Koláře v editorialu k poslednímu číslu o „zvlčilé mládeži, která se nás štítí, protože pro ni jsou tištěné Divadelky vousatý svět“. Ano, ale vousatý svět přeci nejsou kvůli tomu, že jsou tištěné. Což tak trochu souvisí s tím, že ses mi svěřila, že píšeš pozitivní (!) dizertačku o šedesátých letech. Mohl jsem si hlavu ukroutit. Ty, s tak intelektuálně břitkým pohledem, s kritickým odstupem, s nadhledem a cynickým humorem, a přesto všechno marné – stejně jsi tomu šalebnému kouzlu o údajné zlaté éře podlehla?! Řečeno s Pitigrillim, moralismus u starých se dá pochopit, protože kornatění cév vede ke všemu, ale mladí?

    Samozřejmě, to divadlo jsme nezažili, takže těžko soudit.Dle přeceňované kinematografie a literatury té doby bych si ovšem nevsadil poslední šilink. Úplně nejhorší je hudba: myslím, že si nedovedu představit nic horšího než písničky Suchého a Šlitra (dokonce i Beatles jsou v některých momentech nesnesitelní o něco méně). Ale s tím filmem a literaturou je to nejinak: u nás při setrvalé mizérii československé „tvorby“ těžko soudit, ale příklad západní Evropy, severní i jižní Ameriky nebo Skandinávie, Polska a Balkánu dokazuje, že teprve sedmdesátá, osmdesátá a devadesátá léta přinášejí opravdové klenoty. Koneckonců i Smoljak a Svěrák se ze svého studentského cimrmanovského humoru dokázali vykoupit až v sedmdesátých a osmdesátých letech díky opravdu znamenitým kouskům typu Kulový blesk.

    Tvůj Vojtěch


    Komentáře k článku: Varyš píše Kyselovej (No. 2)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *    Obsah,