Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2020

ročník 29
12. 5.–25. 5. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Varyš píše Klarinovi (No.1)

   Milej Klarine,
  tak Ti mám někdy pocit, že čeští kritici slintají jako Pavlovovi psi. Dá jim vždycky těžkou práci pochopit, že určité divadlo za něco stojí, a když se tam naučí chodit, tak už na ně nedají dopustit a chrlí jen nadšení. Typickým příkladem z pražských luhů a hájů je Dlouhá a Komedie.

  V souvislosti s výročními bilancemi se znovu vynořila silně nadnesená chvála na Burešové Lékaře své cti v Dlouhé, který je sice vcelku slušnou inscenací, ale strhující nebo pozoruhodnou ani náhodou. Ač mám mimořádně rád Helenu Dvořákovou a třeba taky Miroslava Hanuše, od nich i od Hany Burešové bych po bohatých zkušenostech s jejich prací čekal mnohem víc: zvláště u tak skvělého autora, jako je Calderón. Ale v dnešní honbě za současnou hrou můžeme být rádi, že aspoň toho Calderóna někde a nějak dávají!  Ani do Komedie na toho Weissensteina určitě nechoď, zejména pokud jsi jako já bývalý fanoušek Komedie, druhdy nadšený z Kvartetu, Parsifala, Vyšetřování pokračuje nebo Olivera Twista, a později zklamávaný všemi těmi Procesy a českými sezónami, kdy se kupodivu původní metody neprohlubují, ale znicotňují. Na Weissensteina všichni píší hysterické pajány, přičemž jde o naprosto nicotnou historku bez myšlenky i vtipu, jíž divadelnost dodává maximálně to zelené světlo. Ale někteří se smějí aspoň těm velkým hlavám.  Jedna sympatická dívka mi tuhle na mé nadávání na Komedii řekla, že je pořád o 400% lepší než jakékoli jiné divadlo v Praze. Je pravda, že v Praze není na co chodit, ale já tam řadím i tu Komedii.

   Tvůj Vojtěch


  Komentáře k článku: Varyš píše Klarinovi (No.1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,