Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  V Plzni se chystá souboj vášní a rozbitých iluzí

  Devatenáctý ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni zahájí 14. září slavné moskevské Divadlo Jevgenije Vachtangova s inscenací Strýček Váňa v režii uměleckého ředitele a předního litevského režiséra Rimase Tuminase. Inscenaci, která sbírá nejprestižnější divadelní ocenění jako Mezinárodní Stanislavského cenu 2010 nebo Zlatou masku 2011, uvidí diváci také 12. září ve Státní opeře Praha. Vzhledem k finanční i produkční náročnosti tohoto slavného souboru jsme se rozhodli na vzájemné spolupráci s pořadatelem pražského hostování, vysvětluje Jan Burian, ředitel festivalu DIVADLO.

  Vachtangovo divadlo: Strýček Váňa. Foto archiv festivalu

  Událost moskevské sezony

  V inscenaci Strýčka Váni v podání Divadla Jevgenije Vachtangova neuvidí diváci „očekávaného Čechova“ se statkem obklopeným sadem, ani pohodlné lenošky či k hostině prostřený stůl s krajkovým ubrusem a kouřícím samovarem. Atmosféra domu, ve kterém žilo několik generací, tu chybí. Režisér Rimas Tuminas zde ponechal prostor pouze pro souboj vášní, rozbitých iluzí a nenaplněných nadějí. Jeho inscenace jako by zpětně rekapitulovala podstatná místa děje, jako by je Vojnickij (strýček Váňa) vyvolával z mlhy vzpomínek a zvažoval, co udělal špatně a čemu se nemohl vyhnout. Výtvarně působivé obrazy, přesná souhra celého souboru, působící místy baletně artistním dojmem, impozantní herecký výkon Sergeje Makoveckého v hlavní roli, ale i nebývalý smysl pro sarkastické či absurdní pointování některých výstupů učinily z této inscenace událost moskevské sezony i význačných evropských festivalů.

  Režisér Rimas Tuminas

  se narodil 20. ledna 1952 v Kelme (Litva). V letech 1970-1974 studoval na Litevské konzervatoři. Absolvoval fakultu režie na ruské Státní akademii divadelního umění (GITIS). Debutoval v litevském Národním divadle nastudováním hry Jordana Radičkova Sníh se smál, až padal. Jeho první moskevskou inscenací byla Sonatina pro páva Osvalda Zahradníka (1979) v Divadle Stanislavského. V letech 1979-1990 byl režisérem a v letech 1994-1999 uměleckým vedoucím litevského Státního akademického dramatického divadla. V roce 1990 založil a vedl Malé dramatické divadlo ve Vilniusu. Na svém kontě má více než čtyřicet inscenací na ruských i evropských scénách. Od roku 2007 je uměleckým vedoucím moskevského Vachtangovova divadla.

  Státní akademické divadlo Jevgenije Vachtangova

  zahájilo svou první sezonu 13. listopadu 1921 premiérou Maeterlinckova Zázraku svatého Antonína režírovaného J. B. Vachtangovem, žákem K. S. Stanislavského. Dnes má divadlo na repertoáru více než dvacet her ruských i zahraničních dramatiků, hostuje po celém Rusku i v zahraničí, účastní se významných mezinárodních divadelních festivalů v Izraeli, Španělsku či Itálii.

  Výběr ohlasů z tisku

  … Rimas Tuminas organicky spojil pobaltskou režijní školu s tajemnou ruskou duší, tedy ruským divadlem. To, co vytvořil, je bezesporu průlomovou divadelní událostí. /Leonid Novikov, Kino-teatr.RU/

  Ve Strýčkovi Váňovi šlape celý herecký ansámbl jako švýcarské hodinky – všechny ty kouzelné šroubky, kolečka a rafičky, celý ten neustále se pohybující a otáčející mechanismus ohromuje svou dokonalou sladěností. Každý má svoji trajektorii pohybu a osudu, každý má svou pronikavou hodinu pravdy. /Xenija Larina, Těatral/

  … vyjdete z divadla a nepřestáváte přemýšlet. O představení, o jeho hrdinech – jako byste se snažili znovu odehrát dávno prohranou šachovou partii, od půlky, od konce, od začátku. Od šťastného dětství strýčka Váni… Zvítězit se vám však nedaří. Zmařený život. /Grigorij Zaslavskij, Nězavisimaja gazeta/

  Lístky na pražské vystoupení jsou již v prodeji

  Vstupenky na pražský večer jsou v prodeji od 16. června v pokladně Státní opery Praha a v sítích BTI a Ticketstream, na zahájení plzeňského festivalu pak od 22. srpna. Mezinárodní festival DIVADLO proběhne v Plzni od 14. do 22. září a tradičně představí přední evropská divadla a to nejzajímavější z domácí produkce uplynulé sezóny, jak z oblasti činohry, tak i alternativních žánrů.

  Více informací o hostování Divadla Jevgenije Vachtangova v Plzni a Festivalu DIVADLO 2011 na www.festivaldivadlo.cz, o večeru v Praze na www.opera.cz.

  Jiří Sedlák, Festival DIVADLO (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 3. srpna 2011

  Komentáře k článku: V Plzni se chystá souboj vášní a rozbitých iluzí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,