Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  V Plzni proběhla předpremiéra Netopýra

  Do Divadla J. K. Tyla v Plzni se v koprodukci s Hudebním divadlem Karlín vrací jedna z nejslavnějších operet všech dob, Straussův Netopýr, v režii ředitele divadla Martina Otavy a v hudebním nastudování šéfa souboru opery Jiřího Petrdlíka. Předpremiéra divácky velmi oblíbeného titulu se odehrála v sobotu 13. února 2021 na Nové scéně bez veřejnosti, ovšem o týden později, tedy 20. února 2021, budou moci diváci zhlédnout záznam nově nastudované operety prostřednictvím prodejního portálu GoOut.

  Opereta Netopýr není jedinou inscenací Divadla J. K. Tyla, které se divadelní fanoušci dočkají on-line. Uzavření divadel trvá déle, než jsme si zprvu uměli představit. Hercům a vlastně celému divadlu chybí diváci i adrenalin spojený s představením před publikem. A z ohlasů víme, že i my chybíme divákům. Proto jsme se rozhodli nabídnout veřejnosti ke zhlédnutí záznamy nejen vybraných nově nastudovaných kusů, ale také osvědčená díla z našeho repertoáru, komentuje přípravu on-line sledování inscenací Divadla J. K. Tyla jeho ředitel Martin Otava. Zájemci si tak v rámci projektu První řada u Vás doma budou moci užít nejen záznam z předpremiéry Netopýra, ale také záznam nově nastudovaných Postřižin a opery Věc Makropulos Leoše Janáčka, dále se dočkají oblíbené komedie Brouk v hlavě Martinem Stránským v hlavní dvojroli, jednoho z nejslavnějších a nejoriginálnějších děl proslulého Semaforu Dobře placené procházky, oceňovaného baletu Zkrocení zlé ženy či oblíbené Prodané nevěsty. Pro děti jsou určené inscenace Muzikantská pohádka a originální taneční adaptace známé pohádky o Sněhurce.

  Netopýr měl svou světovou premiéru 5. dubna 1874 v Divadle na Vídeňce. O necelý rok a půl později se opereta představila i u nás, konkrétně v Praze v Aréně Na hradbách. 27. prosince 1879 dorazila i do Plzně a od té doby zde nikdy na delší dobu nezmizela z repertoáru. Nové plzeňské uvedení režíruje Martin Otava, hudební nastudování zaštítil šéf souboru opery Jiří Petrdlík. Podobně jako v případě tolik populární Veselé vdovy bude i tato inscenace uvedena na jevišti Nového divadla s využitím všech technických možností, jež tato scéna nabízí, uvádí Petrdlík.

  Ke spolupráci si vybral scénografa Lukáše Kuchinku, kostýmní výtvarnicí Danou Haklovou a choreografa Martina Šintáka. Jako Gabriel von Eisenstein se v alternaci představí Amir Khan nebo Josef Moravec, jeho ženu Rosalindu ztvární Ivana Veberová a Lucie Hájková, komornou Adélu Radka Sehnoutková či Vanda Šípová a o doktora Falkeho se podělí Jakub Hliněnský v alternaci s Janem Ježkem. Role Rosalindy mne překvapila svou pěveckou náročností a vysokým rozsahem, uvádí Veberová, pro níž je Rosalinda první operetní rolí v plzeňském divadle. Řekla bych, že si mnohdy nezadá s titulní operní rolí. Zajímavá jsou pro mě bezpochyby místa, kdy Rosalinda předstírá, že je maďarská hraběnka, a přitom roztomile komolí maďarská slovíčka.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. února 2021

  Komentáře k článku: V Plzni proběhla předpremiéra Netopýra

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,