Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  V Plzni bude v roce 2015 cirkus

  Devět předních souborů z Francie, Itálie, Španělska, Kanady a Švýcarska, přes šedesát představení, jedenáct měsíců od ledna do listopadu, přes dvacet tisíc návštěvníků… to je “vkostce” sezóna nového cirkusu, která proběhne v Plzni v roce 2015 v rámci projektu Evropské hlavní město kultury.

  Plzen-EHMK-logo

  Za “suchými” čísly se však skrývají neopakovatelné zážitky pro všechny, kdo mají rádi divadelní představení, kde se prolíná vrcholná akrobacie, žonglování, chůze po laně s napětím, úžasem, humorem, klaunstvím a poetikou. Vybrali jsme představení, která patří k tomu nejlepšímu v novém cirkuse a která jsou většinou bez jazykové bariéry a budou tak bavit celé rodiny, říká umělecký šéf Petr Forman, který za programem stojí.

  Vybrali jsme představení, která patří k tomu nejlepšímu v novém cirkuse (Petr Forman). FOTO TOMÁŠ KRIST

  Vybrali jsme představení, která patří k tomu nejlepšímu v novém cirkuse (Petr Forman). FOTO TOMÁŠ KRIST

  V roce 2015 tak do Plzně přijedou soubory Cirque Trottola s Petit Théâtre Baraque, Cirque Aïtal, PSiRC, Cirque Alfonse, MagdaClan, L´Illustre Famille Burattini, Bêtes de foire, Akoreacro a provazochodec David Dimitri. Nejrůznější místa Plzně díky nim oživí pestrobarevná šapitó a velcí i malí návštěvníci zažijí něco z atmosféry starých časů, kdy kočovné společnosti objížděly náměstí a bavily svým uměním diváky. Sezónu nového cirkusu předznamená na hlavním plzeňském náměstí od září do listopadu 2014 jeden z největších uměleckých kolotočů pro děti i dospělé z předměstí Paříže Le Manège Carré Senart. Vstupenky na první představení budou v prodeji od 1. června v symbolických 20:15 hodin.

  Umělecký kolotoč Le Manège Carré Senart nabízí svezení malým i velkým na obrovských loutkách. FOTO archiv

  Umělecký kolotoč Le Manège Carré Senart nabízí svezení malým i velkým na obrovských loutkách. FOTO archiv

  Umělecký kolotoč Le Manège Carré Senart nabízející svezení malým i velkým na obrovských loutkách se dosud představil pouze v osmi městech světa. Jeho autorem je francouzský výtvarník François Delarozière, umělecký ředitel divadelní společnosti La Machine. Během patnácti let vytvořil několik desítek obřích loutek a karuselů, které již oživily ulice a náměstí nejrůznějších evropských měst, přibližuje Petr Forman.

  FOTO archiv

  David Dimitri se projde na úzkém drátu ve velké výšce. FOTO archiv

  Nový cirkus se stane také součástí samotného zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 17. ledna 2015 na hlavním plzeňském náměstí. Návštěvníci v jeho rámci uvidí mimo jiné adrenalinový kousek švýcarského provazochodce a akrobata Davida Dimitriho. Dimitri pochází ze slavné cirkusové a klaunské rodiny. Jako jeden z mála je považován stejně tak za zástupce klasického cirkusového umění, tak i za průkopníka nového cirkusu, přibližuje umělce Petr Forman. Na své vystoupení během zahájení naváže David Dimitri sólovým rodinným představením L´Homme Cirque, které spojuje akrobacii, živou hudbu, tanec a Dimitri se při něm nechá například vystřelit z děla nebo se projde na úzkém drátu ve velké výšce.

  Cirque Trottola je zřejmě nejosobitějším a nejoriginálnějším souborem v rámci sezóny nového cirkusu. Spojením jeho členů s neméně známou dvojicí Branlo & Niglo – Petit Théâtre Baraque – vzniklo originální představení Matamore s vlastní poetikou, které zároveň neslevuje z té nejvyšší úrovně akrobatických dovedností, láká Petr Forman. Diváci tak budou na přelomu ledna a února svědky fantaskního cirkusu s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace.

  FOTO C. RAYNAUD DELAGE

  Humor je vedle akrobatických dovedností jedna z největších předností Cirque Aïtal. FOTO C. RAYNAUD DELAGE

  Dalším souborem, který bude v Plzni hostovat v únoru, jsou francouzští Cirque Aïtal. Jejich představení bez jazykové bariéry nabídne skvělou akrobacii, vtip i jemnou poetiku. Humor vedle akrobatických dovedností je jedna z největších předností tohoto mladého páru, dodává Petr Forman.

  Představení Acrometria španělského souboru PSiRC, které Plzeň uvidí v dubnu, dokládá, že v jednoduchosti je síla. Lehkost a cit, s jakými překonává katalánská trojice performerů i ta nejnáročnější akrobatická čísla, nás spíše nechávají nahlédnout do jejich vztahu a světa, než by nás nutilo obdivovat dokonalost a přesnost pohybů, popisuje Petr Forman. Diváci v představení zažijí vizuální poezii založenou na práci s objekty a samozřejmě na náročných cirkusových technikách – žonglování, akrobacii, tanci, ale i hudbě.

  Květen v Plzni bude patřit italskému souboru MagdaClan, asi nejmladším zástupcům nového cirkusu v rámci sezony nového cirkusu. Čerství absolventi cirkusové školy v Turíně nabili své první společné dílo velikým množstvím energie a nápadů. Výsledkem je klaunsky roztomilé představení plné vrcholné akrobacie prodchnuté intimními gesty. Jednoznačně dokládají chuť a potřebu mladší generace cirkusového světa kombinovat vrcholné akrobatické výkony s hledáním příběhu, líčí Petr Forman.

  Burat a Rita Burattini jsou skutečnými pouličními umělci. FOTO archiv

  Burat a Rita Burattini jsou skutečnými pouličními umělci. FOTO archiv

  Burat a Rita Burattini, kteří do Plzně přijedou v červnu, jsou skutečnými pouličními umělci. Putují za diváky od města k městu, od vesnice k vesnici. Hrají na ulici, ve stanu, na náměstích i v karavanu. Jejich představení Le Jabberwock je plné drsného humoru, který trochu uráží a zároveň vzrušuje. Dotýká se naší ješitnosti a hrdosti, ale současně odzbrojuje pravdivostí, upřímností a humorem. Budí salvy smíchu a dojímá svou poetikou, líčí Petr Forman. Představení je určeno dětem i dospělým, neboť jak tvrdí soubor: Humor je jen jeden.

  Z Kanady přijede v červenci do Plzně soubor Cirque Alfonse s představením Timber! Jeho název – v překladu “dřevo” – ukazuje to, na čem je založeno: scéna je plná prken, špalíků, dřevěných kol a nábytku. Ze všeho dýchá vůně právě nařezaného materiálu, který tvoří základ pro neuvěřitelné akrobatické kousky, ke kterým členové používají i skutečné nástroje z venkovské farmy. Originální téma, vynikající živá hudba, dokonalá akrobacie, jednoduchost, srozumitelnost, humor, radost a veliká hravost, charakterizuje rodinné představení Petr Forman.

  S komorním představením Bêtes de foire zavítají ve vlastním stanu do Plzně manželé Laurent Cabrol a Elsa DeWitte. Uvidíte představení postavené nejen na žonglérských a loutkářských schopnostech, ale také na zkušenostech, které nasbírali za svého bohatého kočovného života s mnoha předními evropskými soubory, doplňuje Petr Forman.

  Šest akrobatů, pět hudebníků a jeden splašený klavír - to jsou základy představení Klaxon francouzského souboru Akoreacro. FOTO NIELS BENOIST

  Šest akrobatů, pět hudebníků a jeden splašený klavír – to jsou základy představení Klaxon francouzského souboru Akoreacro. FOTO NIELS BENOIST

  Šest akrobatů, pět hudebníků a jeden splašený klavír – to jsou základy představení Klaxon francouzského souboru Akoreacro, který nabídne v listopadu v Plzni ve svém šapitó špičkovou akrobacii. Realita se střetává s fantazií – a to vše v neuvěřitelně vysokém tempu, říká Petr Forman.

  ———————-

  plzenevropskehlavnimestokultury-logo-big

  Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 nabídne po celý rok přes 50 velkých kulturních událostí ve veřejném prostoru a přes 600 dalších akcí. Žánrově se program rozprostře od divadla, přes hudbu, výstavy, architekturu, tanec, performance, výtvarné instalace až po komunitní programy a vzdělávací projekty. Obyvatelé i návštěvníci Plzně se mohou těšit kromě celoroční sezóny nového cirkusu například na festival světla, devět týdnů baroka, monumentální oslavy 70. výročí konce války, výtvarné instalace ve veřejném prostoru, na výstavy Jiřího Trnky, Ladislava Sutnara, současného designu nebo na díla ze sbírek muzea Villa Stuck v Mnichově a galerie Lenbachhaus. V rámci projektu se otevře kulturně-komunitní centrum v bývalém pivovaru Světovar, další industriální areály i nové divadlo. Velký důraz kladou pořadatelé také na zapojení obyvatel a udržitelnost i po skončení projektu. Celkový rozpočet činí 420 miliónů Kč. Hlavními donátory jsou město Plzeň, Ministerstvo kultury České republiky, Evropská unie a Plzeňský kraj. Nedávno ocenila Evropská unie vysoký stav připravenosti projektu udělením Ceny Meliny Mercouri ve výši 1,5 milionu Euro.

  Více informací na www.plzen2015.cz.

  ———————————————

  Petr Forman a model plzeňského náměstí Republiky. FOTO archiv

  Petr Forman a model plzeňského náměstí Republiky. FOTO archiv

  10 důvodů, proč se v roce 2015 vydat do Plzně a okolí:
  • celoroční sezóna nového cirkusu se špičkovými zahraničními soubory
  • výstavy světových i předních českých umělců v Západočeské galerii
  • nově otevřené bytové interiéry vytvořené Adolfem Loosem v Plzni
  • unikátní kulturní prostor Světovar přestavěný z budovy bývalého pivovaru
  • nová budova Divadla J. K. Tyla, která se stane nejmodernějším divadelním prostorem u nás
  • poprvé v Evropě vystavená sbírka maorských portrétů plzeňského rodáka Bohumíra Lindauera
  • současný design v prostoru Plzeňského pivovaru
  • netradiční objevování barokních památek v Plzeňském kraji
  • supermoderní 3D planetárium v Science Centru Techmania, první svého druhu v České republice
  • přívětivé město se skvělými službami průvodci a … nejlepším pivem přímo od zdroje

  ///

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Témata projektu Plzeň 2015:

  Umění a technologie
  – Le Manège Carré Sénart na náměstí (podzim 2014)
  – odkaz Adolfa Loose: bytové interiéry
  – Kreativní inkubátor na Světovaru
  – sezóna nového cirkusu a tance
  – crowdfundingová platforma EVERFUND
  Vztahy a city
  – dílo Jiřího Trnky
  – od loutky k virtuální realitě
  – veřejný prostor: zapojení obyvatel skrz program „Pěstuj prostor“
  – výtvarné instalace ve městě
  Příběhy a prameny
  – 9 týdnů baroka: pouti, cesty, stezky, ohrožené a zaniklé kostely
  – Světovar a industriální dědictví
  – Slavnosti svobody 2015: 70 let od konce druhé světové války
  – mobilní průvodce po městě s žitou historií „Skryté město“
  Tranzit a menšiny
  – Světovar jako dům evropských kultur
  – projekty ve spolupráci s bavorskými partnery (regio2015)
  – historické a poutní cesty regionu
  – Autobus linka 2015: pojízdné kulturní a informační centrum
  – Bohumír Lindauer – výstava portrétů Maorů poprvé v Evropě

  Přestavěná karosa s křídly a nafukovacím stanem z dílny výtvarníků Petra Nikla a Ondřeje Smeykala. A k tomu francouzský cirkus a hráč na gongy.Tímto způsobem byla v roce 2012 spuštěna osvěta o Evropském hlavním městě kultury v Plzeňském kraji. FOTO ZDENĚK VAIZ

  Přestavěná karosa s křídly a nafukovacím stanem z dílny výtvarníků Petra Nikla a Ondřeje Smeykala. A k tomu francouzský cirkus a hráč na gongy… Tímto způsobem byla v roce 2012 spuštěna osvěta o Evropském hlavním městě kultury v Plzeňském kraji. FOTO ZDENĚK VAIZ

  Sezóna nového cirkusu – Plzeň 2015:

  Le Manège Carré Sénart (Francie)
  Náměstí Republiky
  5. 9. – 2. 11. 2014

  David Dimitri (Švýcarsko) a další: Slavnostní zahájení
  Náměstí Republiky
  17. 1. 2015

  David Dimitri (Švýcarsko): L´Homme Cirque
  Náměstí Republiky
  23., 24., 25., 28., 29., 31. 1. a 1., 3., 4., 5. 2. 2015

  Cirque Trottola (Francie): Matamore
  Park (hřiště) za Plazou
  27. 1., 30. 1., 31. 1. a 3., 4., 7., 8., 11., 12. 2. 2015

  Cirque Aïtal (Francie)
  5., 6., 7., 8., 10., 11., 13., 14., 15. 2. 2015

  PSIRC (Španělsko): Acrometria
  Světovar
  2., 4., 5., 7., 8., 9., 10. 4. 2015

  MagdaClan (Itálie): ERA – Sonnet for a Clown
  Park Sv. Jiří
  13., 15., 16., 17., 18. 5. 2015

  L´Illustre Famille Burattini (Francie): Le Jabberwock
  Amfiteátr za Plazou
  25. – 29. 6. 2015

  Cirque Alfonse (Kanada): Timber!
  1. – 8. 7. 2015

  Acoreacro (Francie): Klaxon
  Sídliště Košutka
  10. , 11., 13., 14., 15. 11. 2015

  Zpracoval Jiří Sedlák

   

  • Autor:
  • Publikováno: 15. května 2014

  Komentáře k článku: V Plzni bude v roce 2015 cirkus

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,