Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2021

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2021

ročník 30
16. 2.–1. 3. 2021
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  V Pardubicích slavili Silvestr v posteli

  Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2018 dvěma do posledního místa vyprodanými představeními. Na Malé scéně ve dvoře se diváci v retrokomedii Normální debil vrátili zpět v čase a s mladým Norbertem Intribusem zavzpomínali na dospívání v socialistickém Československu. Návštěvníci Městského divadla se přesunuli až za kanál La Manche, kam je zavedl děj komedie Z postele do postele, po níž byly vyhlášeny netrpělivě očekávané výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku.

  Petra Janečková a Milan Němec v divácky nejoblíbenější inscenaci Východočeského divadla roku 2018 – komedii Z postele do postele. Foto Jiří Sejkora

  Trefou do černého byl výběr titulu silvestrovského představení v Městském divadle, neboť divácky nejúspěšnější inscenací roku 2018 se stala právě odehraná situační komedie anglického dramatika Alana Ayckbourna Z postele do postele. Příběhy čtyř manželských párů, v nichž se realisticky zrcadlí životy většiny z nás, se staly jasným diváckým hitem už vloni, kdy po pouhém dvouměsíčním uvádění opanovaly druhé místo ankety. Zmatky jedné sobotní noci ve třech bytech, potažmo ložnicích, pod režijní taktovkou Zdeňka Duška skvěle rozehrávají Ludmila Mecerodová, Petra Janečková, Martina Sikorová, Veronika Malá, Martin Mejzlík, Milan Němec, Jan Musil a Petr Borovec.

  Komedie Z postele do postele, která bude letos reprezentovat Východočeské divadlo na GRAND Festivalu smíchu, je zároveň i nejnavštěvovanějším titulem divadla, během roku 2018 ji v Pardubicích a na zájezdech zhlédlo 10 442 diváků.

  Pomyslnou druhou příčku divácké oblíbenosti obsadila tanečně-herecká inscenace Tančírna v režii Petra Novotného, který pod pseudonymem Petr Abraham napsal i scénář, jehož koncepce vychází ze slavného filmu režiséra Ettore Scoly Le Bal natočeného podle pantomimy divadla Théâtre du Campagnol. Text pardubické verze Tančírny s podtitulem Masopustní obrazy z dějin národa českého vznikl při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky, jejíž bohatou historii přibližují herci – téměř celý soubor pardubické scény – beze slov, pouze prostřednictvím pohybu, gest a tance.

  Jan Musil, Petr Borovec, Veronika Malá a Martina Sikorová v komedii Z postele do postele, foto Jiří Sejkora

  Na nejvyšších pozicích divácké oblíbenosti se po dvou předchozích vítězstvích stále drží výpravná rodinná pohádka Kráska a zvíře, která se tentokrát umístila na třetím místě. Titulní role v ní ztvárňují dnes již hostující Veronika Čermák Macková a Josef Láska. Režisér Petr Novotný si k inscenování Hrubínova básnického díla podle starofrancouzské pohádky přizval Michala Hrůzu, jenž do hry složil scénickou hudbu a napsal písně, které sám nazpíval a které divadlo vydalo na CD. Inscenace měla premiéru v červnu 2016 na vyhlídce hradu Kunětická hora, kam se po sezónním uvádění v Městském divadle vrátí i letos v létě.

  Možnost zvolit inscenaci roku měli opět i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdrželo pardubické zpracování slavného amerického muzikálu Kvítek z horrroru v režii Petra Gazdíka. V černé komedii o velké lásce a zpívající masožravce, která se postupně stává hrozbou lidstva, hrají a zpívají Martina Sikorová, Petr Borovec, Milan Němec, Zdeněk Rumpík, Tomáš Lněnička a další, které doprovází živý jedenáctičlenný orchestr.

  Závěrem statistika – v roce 2018 Východočeské divadlo navštívilo 131 421 diváků, čímž pardubická scéna znovu obhájila titul nejnavštěvovanějšího jednosouborového regionálního divadla. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 532!

  • Autor:
  • Publikováno: 2. ledna 2019

  Komentáře k článku: V Pardubicích slavili Silvestr v posteli

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,