Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  V Lucerně o svobodě

  Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Palácem Lucerna uvádí ve dnech 14. – 17. listopadu 2014  Festival Svobody. Nabízí vernisáž, sérii debat, představení knih a filmu.

  knihovna-vaclava-havla---logo

  14. 11. / PÁ / 15.00 / Pasáž Lucerna
  ČTENÍ Z KNIHY MICHAELA ŽANTOVSKÉHO HAVEL

  Václav Havel pohledem Michaela Žantovského. Bývalý Havlův spolupracovník nabízí nejenom pohled „zevnitř“, ale i kritické postřehy a s maximální možnou objektivitou, lidskou i odbornou erudicí vypráví poutavý životní příběh. Už autorův „nástřel“, sestávající z tří ukázkových kapitol, vzbudil v nakladatelském světě nefalšované nadšení. Dnes jsou práva na šestisetstránkovou publikaci, která byla původně napsaná anglicky a sám autor ji coby oceňovaný překladatel přeložil do svého mateřského jazyka, prodána k překladům do deseti jazyků. Vydalo nakladatelství Argo ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

  Do předčítání z knihy se zapojí nejen přátelé autora.

  14. 11. / PÁ / 17.00 / Pasáž Lucerna
  VERNISÁŽ FOTOGRAFICKÉ VÝSTAVY PAVLA HROCHA: S CHTÍČEM PO SVOBODĚ

  Výstava černobílých fotografií Pavla Hrocha z bývalého Československa, které zachycují nejen období již masově navštěvovaných demonstrací v roce ’89 a následného převratu, ale především první polovinu devadesátých let, horečnatou dobu plnou politických a sociálních změn, karnevalového veselí, oslav, naděje a očekávání.

  Výstava potrvá do 14. 12. 2014. Její elektronická verze je zveřejněna na Google Cultural Institute.

  15. 11. / SO / 15.00 / Mramorový sál
  ČTENÍ Z KNIHY EDY KRISEOVÉ VÁCLAV HAVEL

  Václav Havel znal spisovatelku Edu Kriseovou z disentu. Prožila s ním nejbouřlivější revoluční týdny, stala se nejprve jeho poradkyní a potom ředitelkou odboru Stížností a milostí na Pražském hradě. To, co se dělo tenkrát, se už nikdy nebude opakovat: vlády se chopili myslitelé, spisovatelé, filozofové… Sice bez praktických zkušeností s vládnutím, ale s těmi nejčistšími úmysly.

  Autorka záměrně napsala život kladného hrdiny, aby lidé dostali příklad, idol, po marasmu, v němž žili čtyřicet let.

  Dvacet pět let po sametové revoluci postrádáme ideály a hodnoty a z prvotního nadšení jsme vystřízlivěli snad až příliš. Od utopie k realitě je proto název zamyšlení či shrnutí, které autorka do nového vydání připsala. Kniha vyšla v nakladatelství Práh. Oproti prvnímu vydání v něm mapuje také ony nezapomenutelné první dva roky, které s Václavem Havlem na Hradě prožila.

  Z knihy bude číst Jan Kačer, který také namluvil připravovanou audioknihu.

  15. 11. / SO / 16.30 / Mramorový sál
  Z PAMĚTI STUDENTEK

  Knižní vydání autentických deníkových záznamů a vzpomínek Moniky MacDonagh-Pajerové z let 1980–1989. Vezměte s sebou květinu! je hlasem nejvýraznější „dívčí tváře“ sametové revoluce. Místy promlouvá křehce až zranitelně, jindy vydává nekompromisní svědectví o marasmu normalizace, období opatrného politického tání a pádu komunistického režimu po listopadových událostech roku 1989.

  Moje pařížská revoluce je název knihy Andrey Sedláčkové. V září 1989, v Polsku, Maďarsku pukaly ledy, desetitisíce východních Němců prchaly ze země, z perestrojkového Sovětského svazu přicházela jedna nepředstavitelná zpráva za druhou, vše bylo v pohybu – jen v Československu se jako by nic nedělo. Dva měsíce před listopadem 89 se mladá studentka FAMU rozhoduje k riskantnímu a osudovému kroku. Zůstává v Paříži. Následují týdny a měsíce plné dramatických situací, nejistot a zklamání, ale i okouzlení novým prostředím, krásným městem, ve kterém stojí za to žít, svobodou, kterou stojí za to dýchat.

  Komponované čtení z dvou nových knih, které vydalo nakladatelství Prostor, připravila Erika Zlamalová.

  15. 11. / SO / 18.00 / Mramorový sál
  ZRYCHLENÝ TEP DĚJIN: VÁCLAV HAVEL – LADISLAV ADAMEC

  Scénické čtení z autentických záznamů jednání Občanského fóra a Verejnosti proti násiliu s představiteli státní moci v čele s premiérem Ladislavem Adamcem v listopadu a prosinci 1989. Magnetofonové nahrávky pořídil tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel. Program připravili: Anna Freimanová, Ondřej Pavelka, Kryštof Pavelka. Scénické čtení: Ladislav Adamec – Jiří Štrébl, Václav Havel – Lukáš Příkazký a další.

  16. 11. / NE / 16.00 / Mramorový sál
  STUDENTI A REVOLUCE

  Setkání a diskuse studentů, kteří vedli sametovou revoluci – Monika MacDonagh-Pajerová, Šimon Pánek, Jan Potměšil – a současných studentů
  – Tereza Reichlová, Robin Hendrych a Filip Jelínek, kteří celý svůj život prožili v demokracii. Jak se na události před 25 lety dívá mladá generace? A jak se na současnost dívají vůdci tehdejších událostí? Moderuje Michal Horáček.

  Ve spolupráci s Nadací Forum 2000.

  16. 11. / NE / 18.00 / Mramorový sál
  DIVADLO A REVOLUCE

  Vzpomínkový a debatní večer hlavních aktérů listopadových týdnů roku 1989: někdejších studentů Divadelní fakulty AMU, režisérů, herců, dramatiků a dramaturgů, doplněný autentickými filmovými záznamy.

  Podíl českých a moravských divadelníků a studentů uměleckých škol na listopadových událostech byl klíčový. Emotivní zpravodajství studentů z policejní bitky na Národní třídě bylo bezprostředním podnětem k divadelním stávkám po celé zemi. Rozsáhlá československá síť divadel tak mohla poskytnout svá jeviště otevřeným debatám a fungovala často místo nefunkčních totalitních médií. Divadelníci byli velice aktivní v Koordinačním centru OF a VPN včetně vyjednávání s představiteli vlády. Divadelní fakulta AMU, mnohá divadla i Divadelní ústav v Praze se staly produkčními centry revolučního dění.

  Večer připravily Anna Freimanová a Veronika Bednářová. Účast potvrdili: Vlasta Gallerová, Jan Dušek, Petr Oslzlý, Jan Potměšil,  Karel Steigerwald a Tomáš Töpfer.

  16. 11. / NE / 20.00 / Kinosál
  SLAVNOSTNÍ PREMIÉRA FILMU ŽIVOT PODLE VÁCLAVA HAVLA

  Pouze pro pozvané.

  Andrea Sedláčková ve svém nejnovějším snímku sleduje život Václava Havla výhradně prostřednictvím dobových záznamů, fotografií a dalších historických materiálů. Pouze situace či události, které vyžadují vysvětlení „zvnějšku“, doplňuje autorským komentářem. První dokument, který zobrazuje Havlův život na základě archivních materiálů, vznikl v koprodukci České televize, kanálu Arte, společnosti Negativ a Knihovny Václava Havla. Film je zároveň uváděn v německé a francouzské televizi Arte.

  17. 11. / PO / 17.00 / KOSTEL SV. VORŠILY, NÁRODNÍ TŘÍDA
  CÍRKEV A REVOLUCE

  Debata o roli církve v listopadových událostech 1989. Minimálně od druhé poloviny osmdesátých let byl patrný fenomén propojení oficiálních a neoficiálních struktur na církevní úrovni, který se významně projevil právě během velehradské pouti v roce 1985, a předznamenával i utvrzování součinnosti mezi církevním a občanským disentem. Účast potvrdil kardinál Miloslav Vlk, Ladislav Heryán a historik Jaroslav Šebek. Moderuje Marek Orko Vácha.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. listopadu 2014

  Komentáře k článku: V Lucerně o svobodě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,