Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  V Jablonci vzniká kulturní prostor Nazdar!

  V Jablonci nad Nisou vzniká nový kulturní prostor v suterénních prostorech místní sokolovny za podpory místního sokolského spolku. Nazdar!, jak ho zakladatelé pojmenovali, se bude zaměřovat především na autorské divadlo a současné umění. Prostor by měl být otevřeným, komunitním místem, kam budou moci zájemci chodit na různé diskuze, workshopy, promítání, přednášky a další nejen kulturní akce. Směřování Nazdaru! navazuje na aktivity spolku ArtproProstor v bývalých jabloneckých lázních.

  Foto: Nikita Bastlová

  V současné době běží kampaň na portále Startovač, kde se jeho zakladatelé pokouší vybrat finance na základní vybavení prostor. Jejich cílová částka je 100 000 Kč, a pokud se peníze vyberou, budou využity na světelnou a zvukovou techniku, pódium a židličky. V rámci kampaně podpořilo nový prostor několik regionálních výtvarníků, hudebníků a dalších kreativců. Jako odměnu si zájemci mohou vybrat například grafiku od Anny Mastníkové nebo Jiřího Vydry, taneční lekce s Kristýnou Břeskou nebo Janem Zemanem, autorské brože od Kateřiny Krausové a Ludmily Šikolové.

  Foto: Nikita Bastlová

  První akci si zakladatelé nového prosoru připravili pro diváky již v červnu. V rámci Noci sokoloven zažít zásadní momenty z historie jablonecké sokolské jednoty. Divadelní procházka jim přiblížila nejen historii Sokola, ale nechala je nahlédnout do různých koutů velkolepé Jablonecké sokolovny. Cesta začínala ve foyer v druhém patře budovy. Diváci se ocitli v roce 1894, ve stylové kavárně, kde se právě slavilo založení jablonecké jednoty. Místností se nesla vůně kávy a čerstvě napečených zákusků. Atmosféru dokresloval živý dechový kvartet. Další kroky oddílu, tvořeného návštěvníky, vedly na ochoz tělocvičny, nahoru do věžičky, na krásnou rozlehlou půdu, skrze ubytovnu až dolů do suterénu. Během této cesty se díky performerům, scénografii a dobovým předmětům divákům postupně skládala mozaika celé historie jablonecké jednoty. V suterénu na každý oddíl čekala současná starostka jablonecké jednoty Marta Skalická s náčelnicí Miladou Vojtěchovou. Společně skupině dovyprávěly příběh znovuobnovení spolku v roce 1989 až po současnost. Cesta končila v novém kulturním prostoru Nazdar!, kde z plátna přivítaly diváky jeho zakladatelky Bára Purmová a Anna Strnadová.

  Foto: Nikita Bastlová

  Nový kulturní prostor Nazdar! chtěl touto první akcí ukázat směr, kterým by chtěl profilovat svou dramaturgii. Zakladatelům a jejich okolí v Jablonci dlouhodobě chybí prostor pro autorské projekty, které by se věnovaly místním nejen historickým tématům. Sokolovna je pro tyto účely inspirujícím prostorem. Divadelní zážitek zprostředkovalo návštěvníkům 33 herců, hudebníků a tanečníků jak amatérských, tak profesionálních. Celý koncept připravil tvůrčí tým Báry Purmové, Anny Strnadové a Filipa Nováka. Organizátorům během příprav pomohlo několik organizací: Naivní divadlo, Valdštejnská lodžie, Knihkupectví Serius, SUPŠ a VOŠ, La kavárna, Foxík, GB Beads. Všichni účastníci se na přípravách a samotném hraní podíleli dobrovolně.

  ///

  Více informací a celou kampaň naleznete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. září 2021

  Komentáře k článku: V Jablonci vzniká kulturní prostor Nazdar!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,