Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  V dubnu začne rekonstrukce Těšínského divadla

  Stavbaři začnou v dubnu opravovat hlavní budovu Těšínského divadla v Českém Těšíně na Karvinsku. Začnou výměnou skel v průčelí objektu. Tyto práce budou dělníci dělat ještě za plného provozu divadla. Výměna vyjde na šest milionů korun. Veřejnosti se objekt uzavře v polovině roku, kdy by měla začít druhá fáze oprav v hodnotě okolo 111 milionů korun. Moravskoslezský kraj nyní hledá firmu, která je udělá. ČTK o tom dnes informovala mluvčí divadla Iva Lupková.

  Budova Těšínského divadla. Foto: archiv redakce

  Aktuálně dobíhá výběrové řízení na zhotovitele prací, řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

  Od začátku dubna do konce května se podle něj budou měnit nejprve prosklené části průčelí divadla, tedy řada vstupních dveří a rozměrných oken galerie v patře nad nimi. V polovině roku by měla začít hlavní část oprav budovy z roku 1961. Práce mají trvat do podzimu roku 2025.

  Těšínské divadlo projde opravdu velkou proměnou, stane se z něj divadelní a kulturní centrum, které lidem z Českého Těšína a jeho okolí nabídne kromě klasických divadelních představení také další možnosti. Bude to prostor pro neformální trávení času s kulturními, kreativními a vzdělávacími programy. Rekonstrukce čeká v podstatě celou budovu, která dostane nové zázemí, sál, ale i foyer. Velkým lákadlem bude určitě i posezení na zelené střeše a hvězdárna, dodal Curylo.

  Ředitel divadla Petr Kracik doplnil, že v první polovině letošního roku by divadlo mělo hrát v hlavním sále, případně v náhradních prostorách v budově C. Herecké, výrobní i administrativní provozy však budou fungovat dál. Sice v omezeném provozu a v náhradních prostorách, ale o nová představení diváci nepřijdou ani v příští sezoně, řekl Kracik.

  Těšínské divadlo v Českém Těšíně vzniklo v roce 1945. První českou scénu o šest let později doplnila polská. Loutková scéna Bajka je součástí divadla od roku 2008. Momentálně je Těšínské divadlo jediným profesionálním českým divadlem, jehož součástí jsou tři umělecké soubory hrající ve dvou různých jazycích. To souvisí se silnou polskou menšinou na Těšínsku. Divadlem prošlo mnoho hereckých osobností jako Květa Fialová, Bořivoj Navrátil či Josef Somr.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. března 2024

  Komentáře k článku: V dubnu začne rekonstrukce Těšínského divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,