Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  V Českých Budějovicích bude stát Bouda

  Jihočeskému divadlu je v tomto roce sto let. Ale nejen to, historická  budova Jihočeského divadla slaví dvě stě let, Malé divadlo sedmdesát a soubory opery a baletu Jihočeského divadla šedesát let samostatnosti.

  Oslavy byly zahájeny letos v únoru divadelní přehlídkou v Praze nazvanou Jižní spojka a slavit se bude až do léta 2020. Pět měsíců – od 1. června do 31: října – se v Jihočeském muzeu konala výstava Kabinet zázraků, která přibližovala nejen dosavadní historii Jihočeského divadla, ale návštěvníci nahlédli i za oponu – do interaktivního sálu, který jim ukázal svět divadla, kde „lze cokoliv, protože všechno je jen jako“. Výstavu doprovázely komentované prohlídky a divadelní dílny.

  Ve čtvrtek 21. listopadu vyvrcholí oslavy otevřením Divadelního areálu Bouda na Mariánském náměstí. Českobudějovičtí divadelníci se tímto způsobem rozhodli oživit myšlenku na stavbu nového divadla v jejich městě a postavit v místech, kde by mělo stát, „prozatímní divadlo“.

  Již v šedesátých letech minulého století se zde připravovala stavba nového divadla. Při přípravě staveniště došlo dokonce k demolici dvou domů, ale stavba nakonec zahájena nebyla, což poznamenalo také Mariánské náměstí, které od té doby neplní dobře svou funkci veřejného prostoru, píše se na webových stránkách Jihočeského divadla. Mariánské náměstí tak nebylo volbou, ale s ohledem na tuto minulost samozřejmostí. I toto je důležitým tématem, které chce projekt Bouda zdůraznit. Je to místo s minulostí, které hledá svoji budoucnost.

  Nákres interiéru. Repro archiv JD

  Model interiéru. Repro archiv JD

  Vizualizace interiéru. Repro archiv JD

  Vizualizace exteriéru. Repro JD

  Bouda sehrála v historii českého divadla 19. století významnou roli. Předznamenávala nejen vznik Národního divadla, ale české divadelní tradice jako takové. Pojmenováním dočasného divadelní areálu na Mariánském náměstí Bouda právě na tuto okolnost českobudějovičtí symbolicky poukazují.

  Ve svém prohlášení k chystaněmu otevření Divadelního areálu Bouda 21. listopadu premiérou Formanovy úpravy Smetanova Dalibora s novým libretem Pavla Drábka a Tomáše Studeného v režii Tomáše Studeného Českobudějovičtí dále píší: Způsobů, jak všechna významná výročí připomenout, by se jistě našlo hodně. My jsme však hledali cestu, která bude zároveň nadějí pro budoucnost. Hrát se v tomto prostoru bude kontinuálně do 12. ledna příštího roku. Každý ze souborů Jihočeského divadla odehraje v Boudě jednu z premiér v uceleném bloku. Od 12. do 15. prosince 2020 zde na závěr proběhne taneční show Inscenační porada v podání baletního souboru JD.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 7. listopadu 2019

  Komentáře k článku: V Českých Budějovicích bude stát Bouda

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,