Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  V brněnském ND začaly personální změny

  V činohře Národního divadla Brno začaly po příchodu prozatímního šéfa Petra Halberstadta personální změny. Do souboru se vrací Eva Novotná, která tam v minulosti ztvárnila řadu hlavních rolí. Halberstadt také angažoval nové dramaturgy Jana GogoluMartina Kubrana. Právě oni podle Halberstadta provedou jakousi analýzu hereckého souboru, najdou jeho slabiny i silné stránky, a připraví tak půdu pro případnou personální obměnu. Halberstadt to dnes řekl novinářům.

  Eva Novotná jako královna Margot v inscenaci ND Brno. FOTO JANA  HALLOVÁ

  Dosavadní člen hereckého souboru Halberstadt je řízením pověřen od 1. června. Místo se uvolnilo po rezignaci kritizovaného uměleckého šéfa Zdenka Plachého. Činohra v poslední době čelila kritice, v kuloárech se hovořilo o špatných vztazích mezi minulým vedením a herci. Situaci v souboru chci stabilizovat, uklidnit, vytvořit tvůrčí podmínky pro následující sezonu, která je již naplánovaná, a připravit dramaturgický plán na přespříští sezonu, uvedl Halberstadt.

  Jan GogolaMartin Kubran jsou zkušení dramaturgové. Gogola je profesorem brněnské akademie, jako dramaturg je podepsán pod řadou úspěšných filmů. Kubran působil dosud ve Slovenském národním divadle. Nahradí odcházejícího Marka HladkéhoMartina Dohnala, jenž dramaturgickou práci vykonával spolu s hereckým úvazkem.

  Halberstadtův mandát je pouze dočasný. Výběr trvalého šéfa činohry se stále odkládá. Jmenování souborových šéfů je v kompetenci ředitele Národního divadla Brno Daniela Dvořáka. Brněnští politici ale chtějí, aby Dvořák po pěti letech ve funkci nejprve sám znovu prošel výběrovým řízením a teprve poté případně vybral souborového šéfa. Zatím ale není jisté, zda a kdy se konkurz na ředitele divadla uskuteční. Petrův (Halberstadtův) mandát je dočasný, ale neví se, jak moc dočasný, uvedl Dvořák.

  V minulých měsících se v souvislosti s vedením činoherního souboru hovořilo o herci Martinu Stropnickém, ale z jeho angažmá nakonec sešlo. Stropnický pak ze zdravotních důvodů vzdal režijní práci na inscenaci Romea a Julie. V kuloárech zaznívalo také jméno režiséra Ivana Rajmonta.

  /Převzato z Divadlo.cz./

  • Autor:
  • Publikováno: 20. června 2012

  Komentáře k článku: V brněnském ND začaly personální změny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,