Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  V Brně otevřela Knihovna Milana Kundery

  V Moravské zemské knihovně v Brně vznikl zvláštní prostor věnovaný spisovateli Milanu Kunderovi a jeho literárnímu dílu. Brněnský rodák, který už téměř půl století žije ve Francii, a jeho manželka Věra darovali zemské bibliotéce podstatnou část spisovatelova archivu a tisíce knih, zejména překladů do různých světových jazyků. Slavnostní otevření Knihovny Milana Kundery se uskutečnilo v sobotu, kdy má spisovatel 94. narozeniny.

  Foto: archiv

  Cílem a smyslem Knihovny Milana Kundery je zpřístupnit ucelený soubor knih a dokumentů badatelům i dalším zájemcům. Ta knihovna má pro nás hodnotu nejenom materiální, ale především symbolickou. Jak často zdůrazňuje Věra Kunderová, tímto způsobem se Milan Kundera vrací do Brna, kde se narodil a kde mu bylo dobře, řekl loni novinářům ředitel knihovny Tomáš Kubíček.

  Kundera si podle Kubíčka přeje, aby jeho knihy v Brně dobře spočinuly. Předání archivu a knihovny zdržela pandemie koronaviru, která komplikovala cesty mezi Českem a Francií. Od loňského června je v Brně část Kunderova listinného archivu s dokumenty, dopisy a fotkami. Na podzim přišla řada na část jeho osobní knihovny.

  Kromě Kunderových překladů loni přivezla dodávka z Paříže také několik dalších zajímavostí. Mimořádně vysokou hodnotu má vydání Esejů od Michela de Montaigne z 16. století. Kundera svazek získal jako součást jednoho z literárních ocenění. Dar zahrnuje také výpravné dvousvazkové vydání románu Gargantua a Pantagruel od Francoise Rabelaise s Kunderovou předmluvou.

  Foto: archiv

  Brněnská Knihovna Milana Kundery nebude jen prostorem pro uskladnění a studium knih, ale také dějištěm kulturních akcí, třeba besed s intelektuály. V sobotu se uskutečnila debata dramatika Karla Steigerwalda s polským bohemistou Aleksandrem Kaczorowským s názvem Kundera – Nesnesitelná potřeba rozumění. Následuje projekce filmu o Kunderovi Odysea ztracených iluzí a diskuse s režisérkou Jarmilou Buzkovou. Obě akce se budou živě přenášet do konferenčního sálu v přízemí budovy.

  Kundera sice žije ve Francii a do Česka nejezdí, kontakty s rodným městem ale nepřetrhal. Jeho dílo v češtině vydává brněnské nakladatelství Atlantis. Tento týden doplnil edici Kunderových esejů osmý svazek s titulem Unesený Západ.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. dubna 2023

  Komentáře k článku: V Brně otevřela Knihovna Milana Kundery

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,