Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  V Arše se v říjnu představí výstřední bestie

  Co si myslí dnešní děti o svém životě? Tuto i další otázky zodpoví světově úspěšné představení Before Your Very Eyes, které 15. a 16. října uvidí návštěvníci Divadla Archa v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu. Představení je určeno pro dospělé, i když na jevišti vystupují děti. Zajímavostí je, že díky jednostranným zrcadlům diváci malé herce vidí, oni je ale však ne. Projekt, který bude uveden s českými titulky, vznikl v produkci renomovaného domu CAMPO v režii miláčků domácího publika – německo-britského souboru Gob Squad. Oba večery jsou také součástí Vlámské sezóny v Arše.

  Zajímavostí je, že díky jednostranným zrcadlům diváci malé herce vidí, oni je však ne. Snímek PHILE DEPREZ

  Inscenace Before Your Very Eyes (Přímo před očima) v režii Gob Squad je třetí částí trilogie vlámského produkčního domu CAMPO s dětskými herci pro dospělé publikum. Čeští diváci měli možnost zhlédnout v Arše obě předchozí části – v roce 2003 první díl nazvaný üBUNG (režie Josse De Pauw) a v roce 2009 druhý s názvem That Night Follows Day (režie Tim Etchells).

  Britsko-německý soubor Gob Squad se českým divákům představí již počtvrté, poprvé za sedmnáct let své historie se však nikdo z jeho členů neobjeví na scéně. Gob Squad v představení Before Your Very Eyes režírují skupinku osmi až čtrnáctiletých dětí, které diváci pozorují jako v teráriu. Zatímco diváci nahlížejí do jejich „pokojíčku“, který tvoří stěny jednostranného zrcadla, děti hledí do budoucnosti, do času, kdy budou dospělí. Praha bude jedním z prvních míst, které představení po Gentu a Berlíně uvede. Ondřej Hrab, ředitel Archy k tomu poznamenává: Měli jsme štěstí, že jsme hostování domluvili ještě před premiérou. Po premiéře, která dopadla opravdu skvěle, je o ně zájem v celé Evropě. Vypadá to, že v nejbližších letech bude představení stále cestovat. Dokud děti nevyrostou.

  Soubor Gob Squad v Praze vystoupil naposled v roce 2008 s inscenací Kitchen. V současné době má renomé jednoho z nejinovativnějších divadelních souborů světa. Média označila Gob Squad za výstřední bestii, která osobitě kombinuje performance a happeningy s audiovizuálními prostředky a odkazy na popkulturu, přičemž výsledkem je výjimečně nádherný a působivý svět. (CULTUREBOT). Mezinárodní skupinu umělců, kteří se od 1994 společně věnují projektům na poli live artu, spojuje kolektivní zpracování námětu, režie a ztvárnění, na kterém se podílí všech sedm členů – Johanna Freiburg, Sean Patten, Sharon Smith, Berit Stumpf, Sarah Thom, Bastian Trost a Simon Will. Jejich představení, které mísí performance s výtvarným uměním, videoartem a multimediálními technologiemi, si získaly ohlas nejen po celé Evropě, ale v dalších světadílech vyjma Antarktidy.

  Vlámská sezona v Praze

  Inscenaci Before Your Very Eyes uvádějí Divadlo Archa a festival 4+4 dny v pohybu v rámci Vlámské sezóny v Praze, kterou podpořila Vlámská vláda. 4+4 dny v pohybu, 16. ročník festivalu současného umění, proběhne od 15. do 22. října kromě Divadla Archa také na dalších místech v Praze: Alfred ve dvoře, MeetFactory, Hala ALTA 30, Divadlo Kampa, Stadion Bohemians 1905 (Ďolíček) a netradiční prostory.

  Více informací o programu festivalu 4+4 dny v pohybu: www.ctyridny.cz

  Užitečné odkazy: www.campo.nu / www.gobsquad.com

  Ukázka z představení: http://vimeo.com/25706533

  Fotogalerie: www.facebook.com/divadloarcha

  Pavlína Svatoňová, Divadlo Archa (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 18. srpna 2011

  Komentáře k článku: V Arše se v říjnu představí výstřední bestie

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,