Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  V Anenském areálu vzniká Centrum fyzioterapie

  Spolu s rostoucími interpretačními nároky baletní profese roste i potřeba rehabilitace, fyzioterapie, která je nedílnou a pevnou součástí přípravy tanečníka – a to i v kontextu jeho náročného pracovního roku, kdy tréninky a zkoušky probíhají každodenně šest dní v týdnu, o víkendech stejně jako ve všední dny se pak hrají představení.

  Foto: archiv projektu

  Pokud jste tanečník, tak bez ohledu na to, v jaké fázi své životní cesty jste nebo kde na světě se zrovna nacházíte, položíte-li ruku na baletní tyč, cítíte se jako doma. Musíme být atlety, abychom mohli tančit – ale abychom se stali umělci, musíme být především tanečníky, uvádí Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu ND. Kontinuální péče o pohybový aparát profesionálních tanečníků je absolutně nezbytná, říká generální ředitel Národního divadla Jan Burian. Odpovídající rehabilitační péče je nedílnou součástí baletní profese stejně, jako je samozřejmou a nedílnou součástí přípravy vrcholových sportovců, dodává.

  Balet je velice specifická umělecká disciplína, která svou fyzickou náročností je srovnatelná s vrcholovým sportem. Výhradním pracovním nástrojem tanečníka je totiž jeho tělo, v nárocích první scény tělo dokonalé, připravené, zdravé a ve vynikající kondici. Navíc na profesionálního baletního umělce jsou kladeny často protichůdné nároky, vyplývající z odlišnosti klasického tréninku a technik moderních. To vyžaduje od tanečníků vynikající fyzickou formu a splnění těch nevyšších nároků na tělesnou kondici, trvalou připravenost a zdatnost.

  Sebevědomí tanečníků se opírá o jejich pracovní nástroj – tělo. Jejich profesní jistota však nepramení ze snahy vypěstovat si tělo atleticky dokonalé, ale z přijetí toho jediného fyzického nástroje, který mají, a z péče o něj. Tajemství úspěchu tanečníků je ukryto v každodenní rutině, protože extrémně aktivní a krátká taneční kariéra nemůže být založena jen na talentu. Tato péče není jen reaktivní, ale i preventivní. Léčit tělo znamená formovat kvalitu pohybu, je klíčové pracovat na pohybových stereotypech, věnovat se následné poúrazové péči, pohyb uzdravuje.
  Oddaně objevujeme nové, zvládáme to, co jsme čekali, ale i to, co přichází nečekaně… a všechno mezi tím. Naše zdraví je naším posláním, říká Barankiewicz.

  Nové rehabilitační a fyzioterapeutické centrum zabezpečí základní diagnostiku (ve spolupráci s externími subjekty) a léčbu pohybového aparátu se zaměřením na prevenci, předcházení úrazům a řešení akutních bolestivých stavů. Integruje všechny potřebné činnosti do jednoho funkčního celku s odpovídajícími návaznostmi.

  Centrum zahrnuje část s přístrojovou fyzikální terapií (různé typy elektroléčby, terapeutický ultrazvuk, přístrojová lymfodrenáž). Další je část posilovací a tělocvična vybavená na tréninky s přidanou externí zátěží (doplněná například o pomůcky zaměřené na propriocepci, což přispívá k lepšímu vnímání těla a zlepšení stability, nebo o cvičební pomůcky na plyometrický trénink, z něhož tanečníci benefitují při práci na technice skoků). Výrazným zlepšením je také pořízení nové konstrukce na workout, což umožní tanečníkům lepší možnost fyzické přípravy než doposud, zlepšení celkové resilience. Součástí fyzioterapie je kromě cvičení samozřejmě i manuální terapie (zaměřená na klouby a měkké tkáně – mobilizační a manipulační techniky, masáže). K dispozici je také sauna.

  Tanečníci ke svému umění potřebují fyzický fond a je třeba, aby si uvědomili, že kondice je jejich zodpovědnost, říká fyzioterapeutka souboru Baletu Národního divadla Adéla Jordáková.

  Stejně jako bereme za samozřejmost, že existuje nádech (příprava, pravidelné tréninky, nastudování díla a výkon při představení), stojí za maximální profesionalitou Baletu ND i vedený výdech (fyzikální terapie, odborně vedená kompenzační a silová cvičení, lékařský dohled a psychická motivace a podpora).

  ///

  Slavnostní otevření Centra fyzioterapie Baletu ND v pátek 3. února 2023 v 11:00 v Anenském areálu, Anenské náměstí 2, Praha 1, 118 30

  • Autor:
  • Publikováno: 30. ledna 2023

  Komentáře k článku: V Anenském areálu vzniká Centrum fyzioterapie

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,