Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ústí má svůj shakespearovský festival

  Všechny tři díly trilogie Jindřich VI. z repertoáru Činoherního studia a Richarda III. od Spolku Kašpar nabídne ústeckým divákům v třetím březnovém týdnu ústecká činoherní scéna na pravém břehu Labe. Zatímco Richard III. se už dočkal své pražské derniéry a Spolek Kašpar ho hraje jen velmi výjimečně, trilogie Jindřich VI. se takto kompletně a za sebou na jevišti Činoheráku představí poprvé.

  Trilogie Jindřich VI. se dočkala finále na konci 45. sezóny v zaniklé likérce v ústecké městské části Krásné Březno. S předchozími díly jej spojuje téma boje o moc a války o trůny. Foto Petr Kulhánek

  Ústecké Činoherní studio se na konci 43. sezóny odhodlalo k odvážnému kroku, když pověřilo tehdejšího uměleckého šéfa a režiséra Filipa Nuckollse a dramaturga Vladimíra Čepka, aby vždy na konci sezony zinscenovali po jednom dílu z trilogie Jindřich VI. Williama Shakespeara a pojali je jako sérii, kterou spojuje boj o moc a válka o trůny. Jednou z podmínek bylo i to, aby se představení dala odehrát pod širým nebem na otevřených jevištích, a mohla se tak zařadit na program letních open air scén. Vedení Činoherního studia se rovněž rozhodlo, že trilogii zatraktivní výběrem míst pro premiéry.

  První díl tak v roce 2015 představili v zaniklém klubu Tukan, díl druhý o rok později v ústeckém evangelickém Červeném kostele a finále se trilogie dočkala na konci 45. sezóny v červnu roku 2017 v zaniklé likérce v ústecké městské části Krásné Březno. Režisér Filip Nuckolls čerpal z překladů Martina Hilského a záštity nad celou trilogií se ujala tehdejší velvyslankyně Spojeného království Jan Thompson. Všechny tři díly se svých repríz dočkaly i v rámci letního festivalu Divadelní zahrada, který vzniká každoročně v produkci Činoherního studia a hostí ho zahrada Českého rozhlasu Sever v centru Ústí nad Labem. Richard III. s Janem Potměšilem v titulní roli v produkci Spolku Kašpar a v režii Jakuba Špalka se již za dobu svého uvádění v Divadle v Celetné stal legendou, dočkal se 279 repríz a byl jednorázově oprášen u příležitosti narozenin představitele hlavní role.

  Celá trilogie Jindřich VI. se dočká své derniéry 15. června, a to na stejných místech, kde byla odehrána v premiéře.

  Shakespearova mocenská tetralogie v Činoherním studiu:

  Jindřich VI. – 1. díl: 23. 3. v 19.00

  Jindřich VI. – 2. díl: 24. 3. v 19.00

  Jindřich VI. – 3. díl: 25. 3. v 19.00

  Richard III.: 27. 3. v 19.00

  V prodeji jsou i výhodné permanentky na celou tetralogii. Více informací zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. března 2019

  Komentáře k článku: Ústí má svůj shakespearovský festival

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,